18/12/2022
Ναυάγια 13 20 9 15 - 57 -
Couvaliers 15 20 10 22 - 67 -

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους Couvaliers με παρ’ ολίγον «τριπλό» Κούκη !

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena τα Ναυάγια υποδέχθηκαν τους Couvaliers για την 10η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Rebound League. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε οι Couvaliers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους, επικρατώντας με 57-67. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Betsson mvp  Άγγελο Κούκη που φλέρταρε με ένα εντυπωσιακό triple-double (18π., 9ριμπ., 9ασί.). Έκτη ήττα για τα Ναυάγια του Λουκά Καραβασίλη, ο οποίος ανακοίνωσε τη μεταγραφική προσθήκη βόμβα, που ακούει στο όνομα Γιάννης Κάρμας. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Για τους γηπεδούχους ο Χάνος ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, μετρώντας 9 πόντους και έχοντας για συμπαραστάτες τους Καραβασίλη (2π.) και Θωμά (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Couvaliers είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία, βρίσκοντας στήριγμα στους Χαρίτο (5π.), Πολίτη (4π.), Κούκη (4π.) και Χριστοδούλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν εντυπωσιακές προσφέροντας όμορφο θέαμα και σκοράροντας από 20 πόντους έκαστη. Καραβασίλης (7π.), Μελισσάρης (6π.), Χωριανόπουλος (4π.) και Χάνος (3π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Ναυαγίων, ενώ οι Couvaliers απάντησαν με το επιθετικό κρεσέντο του Πάνου (12) και τους Κούκη (5π.), Χαρίτο (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 33-35.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, αλλά η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν. Ο Χάνος (4π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ανανεώνοντας μάλιστα αρκετές επιθέσεις για τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Πάνο (4π.), Κούκη (2π.) και Χαρίτο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Couvaliers πάτησαν για τα καλά το γκάζι, χτυπώντας διαρκώς στο transition και τιμωρώντας τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων. Κούκης (7π.), Χαρίτος (7π.), Χριστοδούλου (5π.) και Πάνος (3π.) οδήγησαν τους Couvaliers στην 7η φετινή νίκη, παρά την προσπάθεια των Ναυαγιών να επιστρέψουν με Καραβασίλη (8π.), Αναστασίου (4π.) και Χάνο (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, τα Ναυάγια είχαν 15/51 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Couvaliers είχαν 24/47 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Κούκης με 18 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Καραβασίλης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ναυάγια (Καραβασίλης) : Αναστασίου 6, Θωμάς 4, Καραβασίλης 18 (3), Καριατλής, Μελισσάρης 6 (2), Χάνος 19 (2), Χωριανόπουλος 4.

Couvaliers (Αθανασόπουλος) : Αθανασόπουλος, Καζάνης, Κούκης 18 (1), Πάνος 19 (1), Πολίτης 4, Τσιρδήμος, Χαρίτος 17 (1), Χριστοδούλου 9 (1).

Τι μας άρεσε : Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα.