21/01/2023
Χάνειball 19 16 21 11 - 67 -
Frigo Driver 6 18 11 12 - 47 -

Άμεση επιστροφή στις νίκες η Χάνειball!

Η Χάνειball μπήκε αποφασισμένη από το πρώτο δευτερόλεπτο και επέστρεψε άμεσα στις νίκες το βράδυ του Σαββάτου 22 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, καθώς με γεμάτη εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επικράτησε άνετα απέναντι στους Frigo Driver με 67 – 47.

Η Χάνειball μπήκε πεισμωμένη στο πρώτο δεκάλεπτο με σκοπό να ελέγξει τον αγώνα και παράλληλα να επιστρέψει στις νίκες. Ο Κωσταντίνος Χριστόπουλος έδινε τον ρυθμό, βάζοντας και 5 πόντους με Καραμπά, Ι. Χριστόπουλο και Κότσιφα να ακολουθούν με 4 έκαστος, για το 19 – 6 . Οι Frigo Driver που κυνηγούσαν από την αρχή στο σκορ, πέτυχαν 6 πόντους με Παπαδάκη(4) και Μαθιό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά με τον Παπαδάκη να είναι μακράν ο πρώτος σκόρερ με 12 πόντους και τον Μιχαλακάκο να ακολουθεί με 5, αλλά στην άμυνα έμπαζαν. Η Χάνειball έβρισκε τον τρόπο να απαντάει άμεσα, κυρίως με 8 πόντους του Καραμπά και 5 του Κ. Χριστόπουλου, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 35 – 24.

Η Χάνειball οδηγούσε πολύ εύκολα και την τρίτη περίοδο με τον Καραμπά να είναι ασταμάτητος με 8 πόντους και τον Δημήτρη Χριστόπουλο άχαστο από μέση απόσταση με 6, για το 56 – 35. Για τους άστοχους και εκνευρισμένους όπως έδειχναν Frigo που πήγαιναν κυρίως σε ατομικές προσπάθειες, για ακόμα μία φορά ξεχώρισε ο Παπαδάκης με 7 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν τυπικής διαδικασίας, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 67 – 47. Ο Κ. Χριστόπουλος ξεχώρισε στην επίθεση των νικητών με 7 πόντους, ενώ για τους Frigo που κέρδισαν το επιμέρους σκορ, Μητρούση, Κόκκαλης, Παπαδάκης, Mιχαλακάκος και Μαθιός πέτυχαν από ένα καλάθι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Καραμπάς με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Παπαδάκης με 25 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Η Χάνειball είχε 27/71 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 4/16 βολές, κατέβασε 62 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασιστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Οι Frigo είχαν 17/67 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Χάνειball(Δ. Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 2(10ρ.), Καραμπάς 17(11ρ.) Κότσιφας 3(8ρ.), Μπελεφάντης 6(15ρ.), Ι. Χριστόπουλος 13(10ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 20, Δ. Χριστόπουλος 6.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Κορμανός, Κόκκαλης 2, Μαθιός 10 12, Μητρούση 2, μιχαλακάκος 814, Χ. Παπαδάκης 25 23, Ν. Παπαδάκης.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες Κ. Χριστόπουλου – Ι. Χριστόπουλου και οι ογκόλιθοί μέσα στην ρακέτα Καραμπάς και Παπαδάκης.