28/05/2024
Colombians BC 11 12 14 9 - 46 -
Athens Pistols 15 6 30 17 - 68 -

Άμεση αντίδραση από τους Pistols!

Επιστροφή στις νίκες για τους Athens Pistols στον πέμπτο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Colombians με 46-68 και παραμένουν στην κορυφή!

Με τον Πασχαλάκη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 9 πόντους, οι Colombians  προηγούνταν με 9-4 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Κόκκαλη, 4 του Πατρώνη και τρίποντο του Σαμουήλ, έτρεξαν 11-2 επιμέρους σκορ και προσπέρασαν με 11-15!

Στη δεύτερη περίοδο η παρέα των Κιούκη - Ρετουνιώτη έσφιξε την άμυνά της και με 5 νέους πόντους του Πασχαλάκη και τρίποντο του Θωμόπουλου, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7, 23-16, 4:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να μειώσουν οι Athens Pistols στο φινάλε του πρώτου μέρους στο καλάθι, 23-21, με τον Χριστιανόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Γονιδάκη μέσα από το ζωγραφιστό.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Pistols κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Κόκκαλη (8π), Πατρώνη (7π), Σαμουήλ (5π), Negrin (5π) και Γονιδάκη (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 37-51. Την παρέα του Κώστα Κιούκη κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Πασχαλάκης, Πάρης Κιούκης και Θωμόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 37-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαλωμένου δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Σαμουήλ, Χριστιανόπουλο, Γονιδάκη, Πατρώνη και Καρνάβα, έφτασε άνετα στη νίκη με 46-68! Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πάρης Κιούκης, Θωμόπουλος και Πασχαλάκης.

Πολυτιμότερος των Colombians ο Πασχαλάκης με 22 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 6/15 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 6/13 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Colombians (Ρετουνιώτης - Κιούκης Κ.): Πασχαλάκης 22 (2), Θωμόπουλος 7 (1), Τακίδης 2, Διαμαντόπουλος, Τούντας, Κιούκης Π. 10 (2), Κυριακόπουλος 5 (1), Καλαβρουζιώτης

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Σαμουήλ 13 (2), Καρνάβας 2, Μπαλωμένος 1, Κόκκαλης 14, Πατρώνης 14 (1), Negrin 8 (2), Χριστιανόπουλος 6 (2), Γονιδάκης 10, Βρυώνης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Pistols!