19/04/2023
Leontario BC 10 16 19 10 - 55 -
New York Fix 22 18 15 17 - 72 -

Άμυνα από ατσάλι και βήμα ανόδου για τους Fix!

Μεγάλο βήμα για την άνοδο στην Master League και την πρόκριση στα προημιτελικά της Evolution League έκαναν χθες το βράδυ οι New York Fix, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς κέρδισαν το Leontario με 55-72!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New York Fix στο παιχνίδι, καθώς με όπλο την πιεστική άμυνα και 11 πόντους του Ζορμπά, 5 του Χατζή και τρίποντο του Καλπακίδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 8-22. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Πλαγιαννάκος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα ο ίδιος και ο Βλάχος ευστόχησαν από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 7 πόντους του Χατζή και τρίποντο του Riki Riki, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 26-40. Το Leontario κράτησε όρθιο σε εκείνο το σημείο το δίδυμο Λάππα - Πλαγιαννάκου με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Χατζή και τρίποντο του Καλπακίδη, η παρέα του Παύλου διατήρησε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 45-55. Το δίδυμο Πλαγιαννάκου - Λάππα τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Γεωργογάλα στο τρίτο δεκάλεπτο με 7 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Fix πάτησαν εκ νέου γκάζι και έφτασαν στην νίκη με 55-72, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ζορμπά, Καλπακίδη, Πλατανίτη, Σεΐζη, Καρακούση και Ψαριανού. Για το Leontario στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βόσικας, Λάππας, Βλάχος και Χατζησπύρου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 25/35 βολές, 9/26 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 18/48 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Leontario ο Λάππας με 15 πόντους, έχοντας 9/9 βολές, 3/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των New York Fix ο Ζορμπάς με 18 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Leontario (Γεωργογάλας): Λάππας 15, Βλάχος 7 (1), Βεργόπουλος, Πλαγιαννάκος 16 (1), Τσιαντής 4, Κορωνάκης, Βόσικας 9 (1), Αγγελής, Χατζησπύρου 4 (1)

New York Fix (Παύλου): Παναγόπουλος, Κούρος, Σεΐζης 4, Καρακούσης 6, Riki Riki 3 (1), Πλατανίτης 6, Καλπακίδης 9 (3), Ζορμπάς 18 (1), Χαμπεσής, Ψαριανός 6, Χατζής 20 (3)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή προσήλωση των New York Fix στην άμυνα!