18/02/2023
Αμόκ 21 19 20 29 - 89 -
Most Wanted 11 23 15 11 - 60 -

Αμόκ με πάθος και πλουραλισμό!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Αμόκ υποδέχθηκε τους Most Wanted στο μεγάλο ματς της 15ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα των Γιάννη Αβαρκιώτη και Βασίλη Δουρακάκη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε δίκαια και εμφατικά με 89-60. Πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν οι Most που υποχώρησαν στο 10-5 και επικεντρώνονται στο προσεχές ματς απέναντι στους Capital Con-Trolls (25/2 B.Arena). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για την Αμόκ που μπήκε με το μαχαίρι στο δόντια, χτίζοντας μάλιστα διψήφια διαφορά από νωρίς. Τσατσάνης (5π.), Δερδενές (4π.), Γιάννης Διονυσόπουλος (3π.), Βιγικάκης (3π.), Κατσίγαρης (2π.) και Γκόφας (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις εντός πεδιάς μόνο από τους Μπλιθικιώτη (6π.) και Πίκουλη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Most ανέβασαν την ένταση σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά. Καραμασιώτης (8π.), Παπαδόπουλος (7π.), Αναγνώστης (4π.), Κουσάκης (2π.) και Πίκουλης (2π.) σκόραραν με συνέπεια στο πιο παραγωγικό διάστημα των Most στο παιχνίδι. Η Αμόκ παρότι αντιμετώπισε θεματάκια στην άμυνα, διατήρησε το προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια, χάρη στα καλάθια των Γράψα 97π.), Τσατσάνη (5π.), Κατσίγαρη (3π.), Ορφανού (2π.), Δερδενέ (2π.) και Βιγικάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 40-34.

Μετά την ανάπαυλα η Αμόκ ξανά πάτησε το γκάζι, επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό. Με την τριπλέτα Βιγικάκης (7π.) – Ορφανός (6π.) – Γράψας (5π.) να κάνει τη διαφορά η Ανεξάρτητη Μπασκετική Ομάδα Κολωνού διεύρυνε ξανά το υπέρ της προβάδισμα και ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση. Τα προβλήματα στην άμυνα των Most Wanted παρέμειναν άλυτα και έτσι, παρά την προσπάθεια των Καραμασιώτη (8π.), Μπλιθικιώτη (3π.), Παπαδόπουλου (2π.) και Αναγνώστη (2π.), οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με -11. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 60-49.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Αμόκ να παρουσιάζεται καταιγιστική, σκοράροντας 29 πόντους και απλοποιώντας γρήγορα και οριστικά την υπόθεση νίκη. Το επιθετικό κρεσέντο του Ορφανού (12π.) και οι πολύτιμες βοήθειες των Κατσίγαρη (6π.) και Γράψα (5π.) εκτόξευσαν τη διαφορά, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξίσου αποτελεσματική με το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, μην αφήνοντας στους Most το περιθώριο για έγκαιρη αντίδραση.

Στο τέλος του αγώνα, η Αμόκ είχε 22/42 δίποντα, 12/27 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 23 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα οι Most Wanted είχαν 10/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 19/27 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 20 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάκης Καραμασιώτης με 20 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Αμόκ (Δουρακάκης): Αβαρκιώτης 3 (1), Βιγικάκης 15 (4), Γκόφας 6, Γράψας 7 (1), Δερδενές 9, Διονυσόπουλος Γ. 2, Διονυσόπουλος Γ. 3 (1), Κατσίγαρης 11 (2), Ορφανός 20 (1), Πρωτόπαπας 2, Τσατσάνης 11 (2).

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 7, Κάλας, Καραμασιώτης 20 (3), Κουσάκης 2, Μπλιθικιώτης 11 (2), Ντάνασης, Παπαδόπουλος 16 (2), Πίκουλης 4.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Most στη δεύτερη περίοδο και η πολυφωνία της Αμόκ.