09/04/2023
Collectors 16 20 15 19 - 70 -
Αμόκ 21 21 11 22 - 74 -

Αμόκ πρωτιά και τώρα playoff!

Την πρώτη θέση του δευτέρου ομίλου της Evolution League κατέκτησε η Αμόκ, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική κέρδισε τους μαχητικούς Collectors με 70-75 και πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Αμόκ στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Ορφανού, 4 του Δερδενέ και βοήθειες των Καστρίτη - Βιγικάκη, προηγήθηκε με 16-21. Ο Κυριάκου με 6 πόντους και ο Χαραλαμπόπουλος με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 είχαν οι Αλέξανδρος Τσατσάνης και Κώστας Αναστόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 13 πόντους του Ορφανού, 5 του Καστρίτη και τρίποντο του Βιγικάκη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +9, 33-42. Το σκορ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε για λογαριασμό των Collectors ο Αγγελομάτης με buzzer beater από τα 8 μέτρα, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Κυριάκου και 5 ο Χαραλαμπόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Συλλέκτες" έσφιξαν" την άμυνά τους και με 5 πόντους του Κώστα Αναστόπουλου, 5 του Αγγελομάτη και τρίποντο του Αλέξανδρου Τσατσάνη, προσπέρασαν με 50-49. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Αβαρκιώτη μπροστά στο σκορ με 51-53, μετά από ακόμη 4 πόντους του Ορφανού. Σκορ τρίτης περιόδου 51-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Δερδενέ, Ορφανού, Βιγικάκη και Γιάννη Διονυσόπουλου, έφτασε στη νίκη με 70-75. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Collectors να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Παναγιώτη Αναστόπουλου, Κυριάκου και Σαβέριου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/19 βολές, 23/66 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 20/27 βολές, 15/35 δίποντα και 8/40 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Collectors ο Κυριάκου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 9/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Αμόκ ο Ορφανός με 32 πόντους (double-double), έχοντας 13/16 βολές, 5/11 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος Κ. 14, Αγγελομάτης 10 (2), Αναστόπουλος Π. 6, Κυριάκου 18, Σαβέριος 5 (1), Τσατσάνης Α. 8 (2),  Χαραλαμπόπουλος 9 (1)

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Βιγικάκης 11 (3), Δερδενές 11, Αβαρκιώτης 2, Διονυσόπουλος Γ. 2, Διονυσόπουλος Ι. 3 (1), Ιωαννίδης, Καστρίτης 11 (1), Ορφανός 32 (3), Τσατσάνης Τ. 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν για 40 λεπτά οι δύο ομάδες!