02/12/2019
Brazzerzz Beachterzz 16 15 8 12 - 51 -
Μπυροβολικό 6 4 15 17 - 42 -

Άμυνα ατσάλι για τους Brazzerzz Beachterzz!

Στις 30-11-2019 στα πλαίσια της Winter Development League, είχαμε την αναμέτρηση Brazzerzz Beachterzz – Μπυροβολικό, για το ποιος θα αναδειχθεί νικητής ανάμεσά τους,  για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Οι Brazzerzz Beachterzz έως το παιχνίδι αυτό μετρούσαν σερί 2-2 με έναν αγώνα περισσότερο, ενώ το Μπυροβολικό είχε σερί μια νίκη και δύο ήττες και ήθελε τη νίκη, για να πλησιάσει τους γηπεδούχους στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι ομάδες δεν είχαν ξαναβρεθεί αντιμέτωπες, συνεπώς η πρώτη περίοδος ήταν διαγνωστική και για τα δύο στρατόπεδα. Οι πέντε από τους οκτώ Brazzerzz Beachterzz που μπήκαν στο παρκέ, φάνηκε να έχουν όρεξη καθώς πέτυχαν 16 πόντους με τον Ζώτο να ξεχωρίζει με 9 πόντους με 3 τρίποντα.  Από την άλλη πλευρά το Μπυροβολικό, που κατέβασε δεκάδα στο συγκεκριμένο ματς, μπήκε στο παιχνίδι πολύ διστακτικά με μόλις 6 πόντους κατά την περίοδο αυτή. Από ένα καλάθι πέτυχαν οι αφοί Δαμόπουλοι και ο Ζερβόπουλος.

Η δεύτερη περίοδος κυμάνθηκε ακριβώς στα ίδια επίπεδα με τη διαφορά ότι, εμφανίστηκε στο γήπεδο και η προπονήτρια του Μπυροβολικού, Κα Μαύρου Καλλιόπη, δίνοντας αρχικά κίνητρο στους παίκτες της ομάδας της και στη συνέχεια ανεβάζοντας την απόδοσή τους. Ο Ζώτος θα πετύχει άλλα δύο τρίποντα, φτάνοντας τα 5, αλλά στην περίοδο αυτή για τους Brazzerzz Beachterzz που πέτυχαν 15 πόντους, θα φανεί και ο Παπασχοινόπουλος με 5 πόντους (1 τρίποντο). Το Μπυροβολικό θα προτιμούσε να ξεχάσει την περίοδο αυτή, καθώς πέτυχαν από ένα καλάθι μόνο οι Ζερβόπουλος και Συρανίδης.

Στην τρίτη περίοδο έχουμε την μεταμόρφωση του Μπυροβολικού, μέσα από τις φωνές ενθάρρυνσης και οδηγίες της προπονήτριάς τους. Χαρακτηριστικό δε είναι και το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου, με 8-15 υπέρ του Μπυροβολικού. Οι παίκτες των Brazzerzz Beachterzz φάνηκε να έχουν επαναπαυτεί στο 31-10 του ημιχρόνου και έριξαν πολύ την απόδοσή τους πετυχαίνοντας 8 πόντους. Από ένα καλάθι πέτυχαν οι Κυριάκος, Δριβάκος Φώτης και ο Ζώτος, ο οποίος θα πετύχει και μια βολή. Στην αντεπίθεση του Μπυροβολικού ξεχώρισαν οι Συρανίδης και Δαμόπουλος Ιωάννης με 4 πόντους έκαστος και ο Ευαγγελίδης που θα πετύχει το πρώτο τρίποντο της ομάδας του.

Έχοντας κλείσει την ψαλίδα το Μπυροβολικό, την τρίτη περίοδο, από -21 στο -14, και αφυπνισμένοι πλέον, θα κερδίσουν ξανά το επιμέρους σκορ για την τέταρτη περίοδο με 12-17 υπέρ τους, αλλά πλέον ήταν πολύ αργά για αυτούς, καθώς οι Brazzerzz Beachterzz, μείωσαν τα λάθη τους και έκαναν καλή διαχείριση της διαφοράς που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο. Για τους Brazzerzz Beachterzz θα πετύχει το έκτο του τρίποντο ο Ζώτος και άλλους 3 πόντους ο Βγενόπουλος Παναγιώτης και θα ξεχωρίσει ο Μανωλάτος με 5 πόντους. Για το Μπυροβολικό, πολύ καλή περίοδο έκανε ο Χουρσόγλου με 7 πόντους ενώ πέτυχε και ένα τρίποντο ο Μπέλλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 9/33 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 44 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/18 βολές, 13/43 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Πήραν 51 rebounds (19 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Ζώτος (Brazzerzz Beachterzz) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 1/4 βολές, 1/5 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 18 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Συρανίδης (Μπυροβολικό) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 2/10 βολές, 3/8 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ (4 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 1 block με τελικό efficiency 16 (Λάθη:4).

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Κυριάκος 5, Ζώτος 21(6), Βγενόπουλος Παναγιώτης 5(1), Παπασχοινόπουλος 5, Δημητριάδης 3, Μανωλάτος 7, Δριβάκος Φώτιος 5, Τσίτουρας.

Μπυροβολικό (Μαύρου Καλλιόπη): Δαμόπουλος Βασ., Διονυσόπουλος, Ζερβόπουλος 6, Συρανίδης 8, Κατσιάδας, Χουρσόγλου 12, Δαμόπουλος Ιωάν. 6, Μπέλλος 3(1), Ευαγγελίδης 4(1), Λεωνάκης 3(1).

Τι μας άρεσε: Η σταθερή απόδοση των Brazzerzz Beachterzz σε όλο το ματς και το αργοπορημένο έστω, come back του Μπυροβολικού, στο β’ ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε: Ο χρόνος που χρειάστηκε το Μπυροβολικό να κοιτάξει στα μάτια τους αντιπάλους του.