09/02/2022
Terroristas 11 11 14 10 - 46 -
Kinglooney Tunes 12 10 2 8 - 32 -

Άμυνα για σεμινάριο οι Terroristas!

Το βραδάκι της Τρίτης 8 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, οι Terroristas παίζοντας σκυλίσια άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τις πολλές χαμένες βολές των Kinglooney Tunes,επικράτησαν με 46 – 32 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Kinglooney παίρνοντας κυρίως προσπάθειες από τα 6,75 και σκοράροντας τέσσερις φορές από εκεί με Πουλοκέφαλο(2), Τζαβιδόπουλο και Μάγκο, προηγήθηκαν 11 – 12. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Μπουγάς με 5 πόντους και από ένα καλάθι έβαλαν Κονοφάος, Λίτινας και Στράτης.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, με το σκορ ημιχρόνου να είναι ισόπαλο 22 – 22. Λίτινας με 5 και Παπαπαναγιώτου με 4 πόντους ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μάγκος έβαλε 5 πόντους, ένα τρίποντο ακόμα έβαλε ο Πουλοκέφαλος και ένα καλάθι από κοντά ο Αλεξόπουλος.

Οι Terroristas έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στην τρίτη περίοδο, καθώς έφαγαν μόνο ένα καλάθι από τον Πουλοκέφαλο και με φονικό δίδυμο στην επίθεση τους Μπουγά και Λίτινα με 7 πόντους έκαστος, ξέφυγαν 36 – 24.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πάλευαν να μειώσουν με καλάθια από Πουλοκέφαλο, Αλεξόπουλο, Σουσάνη και Μάγκο, όμως οι Terroristas , με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, κράτησαν την διαφορά και διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 46 – 32.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μπουγάς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Πουλοκέφαλος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Terroristas είχαν 15 / 38 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Kinglooney είχαν 6/36 δίποντα, 6 / 39 τρίποντα, 2 / 13 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Terroristas(Κονοφάος):Βατικιώτης 2(6ρ.), Τσιαούσης (11ρ.), Λίτινας 14(10ρ.), Στράτης 4(6ρ.) Κονοφάος 6, Παπαπαναγιώτου 6, Μπουγάς 14(8ρ.).

Kinglooney Tunes(Βαχαβιώλος): Πουλοκέφαλος 13(12ρ.), Παυλής, Βαχαβιώλος 8, Αλεξόπουλος 4, Μάγκος 10(7ρ.), Τζαβιδόπουλος 3, Σουσάνης 2(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των νικητών και κάποιες μαγικές προσποιήσεις του Μάγκου.