19/02/2023
Puronto Raptors 7 17 5 3 - 32 -
Undrafted 12 5 21 7 - 45 -

Αμυνα, γλυκιά μου άμυνα!

Αλώβητοι θα πάνε στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στους Σκόρπιους οι Undrafted, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Puronto Raptors με 32-45 στο Athens Sports Hall!

Με τον Φίλιππο Κόντο να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 8 πόντους και τους Θεοδωρόπουλο - Κώστα Ματεντζόγλου να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Undrafted προηγήθηκαν με 7-12. Ο Κατσουράνης με 4 πόντους και ο Γεωργάτης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Puronto Raptors πάτησαν γκάζι και με 10 πόντους του Παπαδόπουλου και 4 του Κατή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 24-17. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Πανταζή να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Νίκο Παπαγεωργίου 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αγρογιάννη έσφιξε την άμυνά του και με 10 πόντους του Φιλίππου Κόντου και 5 του Κώστα Ματεντζόγλου, προσπέρασε από το 27-19 με 27-38! Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 29-38, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Παπαδόπουλος, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε Βασιλακόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 29-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Undrafted διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Πανταζή και Κώστα Ματεντζόγλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 32-45. Για την ομάδα του Μπελάλη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαδόπουλος, Κουλούρης και Βασιλακόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 9/31 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 21 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/25 βολές, 14/44 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Puronto Raptors ο Παπαδόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Undrafted ο Φίλιππος Κόντος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Puronto Raptors (Μπελάλης): Βασιλακόπουλος 4 (1), Βουτσινός , Γεωργάτης 2, Δαλιακόπουλος, Δεριζιώτης, Παπαδόπουλος 14 (2), Κατής 4, Κατσουράνης 4, Κουλούρης 3, Μένεγος 1, Σιαπκάς

Undrafted (Αγρογιάννης): Θεοδωρόπουλος 2, Κόντος Φ. 18 (2), Κόντος Μ., Ματεντζόγλου Χ., Ματεντζόγλου Κ. 11, Πανταζής 9, Παπαγεωργίου Λ., Παπαγεωργίου Ν. 5

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Undrafted στο δεύτερο μέρος!