19/04/2023
Aguanile 11 21 12 17 - 61 -
Kourkoutes BC 9 16 13 11 - 49 -

Άμυνα και ζωγραφιστό έδωσαν το 1-0 στην Aguanile!

Το βράδυ της Τετάρτης 19 Απριλίου στο Basketaki Arena, στον πρώτο πρώτο προημιτελικό της Master, η Aguanile έδειξε πιο έτοιμη, εκμεταλλεύτηκε όλα τα miss match μέσα στην ρακέτα και με όπλο την γρανιτένια της άμυνα, έκανε το 1-0 επικρατώντας με 61-49 απέναντι στους Kourkoutes.

Οι Κουρκούτες μπήκαν με ορμή στο πρώτο δεκάλεπτο, έβγαλαν πολλή ενέργεια στην άμυνα και με τρίποντο του Αθανασίου και καλάθια από Τσάκωνα-Δαβιλά, προηγήθηκαν με 0 – 7. Μετά το πεντάλεπτο, η Aguanile έβγαλε αντίδραση, ισορρόπησε το ματς, βρήκε λύσεις με Σιαμπλή(3), Ρούκουνακη(3), Καλαφάτη και Σιμιτσόπουλο, προσπερνώντας με 11 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες ανέβασαν στροφές στην επίθεση, με την γηπεδούχο να ελέγχει το ματς και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32 – 25. Ο Ρουκουνάκης έπαιζε και για τον φορτωμένο με φάουλ Αξαμπανόπουλο, όντας το πρώτο βιολί με 7 πόντους, με Σιαμπλή και Καλαφάτη να βγάζουν ενέργεια και να δίνουν λύσεις με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Σαρακηνού που δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, είχε τον Καντιώτη να ξεχωρίζει με 6 πόντους, τον Νακόπουλο να βγάζει την περισσότερη ενέργεια και τους Τσάκωνα και Δαβιλά να προσφέρουν από 4 πόντους έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Αξαμπανόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 και τον Χρυσοσπάθη να ακολουθεί από κοντά με 4 , ξέφυγαν προσωρινά ακόμα και με 10, αλλά η αντίδραση από τους Κουρκούτες με Δαβιλά, Λαδιά να βάζουν από 4 και τρίποντο του Αγγελόπουλου, διαμόρφωσε το 44-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να μείνουν στην διεκδίκησή του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Δαβιλά που πέτυχε 6 πόντους, όμως η Aguanile με τον Ρουκουνάκη να δείχνει ασταμάτητος με 5 πόντους και πολλές κερδισμένες προσωπικές μονομαχίες και τον Σιμιτσόπουλο να είναι ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας με πέντε εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το τελικό 61-49, που της δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στο φάιναλ-φόρ.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μανώλης Ρουκουνάκης με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Aguanile είχε 16 / 45 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 20 / 34 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ , έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Οι Kourkoutes είχαν 19 / 39 δίποντα, 2 / 30 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης): Aξαμπανόπουλος 7(12ρ.), Γκέγκιος 2, Καλαφάτης 6, Μπέης 6(8ρ.), Ρουκουνάκης 18(17ρ.), Σιαμπλής 8(16ρ.) Σιμιτσόπουλος 9, Χρυσοσπάθης 5.

Kourkoutes (Αθανασίου): Αγγελόπουλος 3, Αθανασίου 4(8ρ.), Βεϊσάκης 3, Δαβιλάς 17(7ρ.), Καντιώτης 6, Λαδιάς 4,Νακόπουλος 4, Σταμάτης, Τεστέμπασης, Τσάκωνας 8.

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά που έβγαζε η Aguanile και η διαβασμένη στόχευση μεσα στο ζωγραφιστό.