02/10/2022
Undrafted 15 11 17 10 - 53 -
Beeranhas 13 10 13 9 - 45 -

Άμυνα, πάθος και νίκη για τους Undrafted!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Undrafted κέρδισαν τα Beeranhas με 53-45 στο κλειστό του Κολωνού και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της D2-League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Beeranhas στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Αβούρη και δίποντα των Ζερβόπουλου - Μουσούντα, προηγήθηκαν με 0-8 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Κόντου και 5 του Τσιάνου, πήραν κεφάλι στο σκορ με 15-13!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Αγρογιάννη, 4 του Κόντου και 3 του Τσιάνου, οι Undrafted πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-23. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το διάστημα οι ερυθρόλευκοι, με τους Ζερβόπουλο, Κύρκο, Βαλσαμίδη, Βαλέντζη και Τζιφοπανόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Πανταζή πάτησε γκάζι και με τρίποντες βόμβες των Κώστα Ματεντζόγλου, Παναγόπουλου και Θεοδωρόπουλου, απέκτησε ικανοποιητική διαφορά 7 πόντων, 43-36. Ο Χαϊδάκης με 5 πόντους και ο Τραϊφόρος με 3 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Beeranhas στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 43-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και κόλλησαν για πολλή ώρα στους 43 πόντους, οι Undrafted με μεγάλα σουτ των Κόντου, Τσιάνου, Πανταζή και Κώστα Ματεντζόγλου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 53-45. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ζερβόπουλου, Αβούρη, Χαϊδάκη και Μίχιλη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 15/44 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 κόψιμο. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/21 βολές, 17/45 δίποντα και 0/10 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των Undrafted ο Κόντος με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Beeranhas Αβούρης με 7 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Undrafted (Κόντος): Αγρογιάννης 5, Θεοδωρόπουλος 3 (1), Κόντος 16 (1), Ματεντζόγλου Κ. 6 (1), Παναγόπουλος 5 (1), Πανταζής 5, Τσιάνος 13, Υφαντής

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αβούρης 7, Βαλέντζης, Βαλσαμίδης 2, Ζερβόπουλος 6, Κύρκος 3, Μίχιλης 2, Μιχαηλίδης 2, Μουσούντας 4, Τζιφοπανόπουλος 6, Τραϊφόρος 4, Χαϊδάκης 7

Τι μας άρεσε: Το τρελό καλάθι που μπήκε λίγο πριν την ανάπαυλα!