19/06/2023
Run & Gun B.C 17 15 7 15 - 54 -
Φιορετσίνα 16 16 17 13 - 62 -

Με άμυνα για σεμινάριο πήρε προβάδισμα η Φιορετσίνα!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena η Φιορετσίνα έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16 της Summer Development League, επικρατώντας των Run & Gun στο Game 1 της σειράς με 54-62. Η εξαιρετική περιφερειακή άμυνα και ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν τα βασικά στοιχεία που έδωσαν στην ομάδα του Σταύρου Στασινόπουλου το πρώτο πολυπόθητο ροζ φύλλο. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το βράδυ της Πέμπτης στο ΓΣΠ (20:30). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι Run and Gun έδειξαν να πατούν αρκετά καλά στο ξεκίνημα, με τον Μποτώνη μάλιστα να μπαίνει καυτός στο ματς, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 17 πόντους της ομάδας του. Στην αντίπερα όχθη, η Φιορετσίνα παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, βρίσκοντας στήριγμα κυρίως στον Μακρίδη (9π.), αλλά και στους Λεωνάκη (2π.), Γεωργακόπουλο (2π.) και Μαλακό (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-16.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-16 υπέρ των Βιόλα αυτή τη φορά. Γεωργακόπουλος (6π.), Ακρίτας (4π.), Μαλακός (3π.) και Χαρικιόπουλος (3π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ από πλευράς γηπεδούχων, η τριπλέτα των Δημητρόπουλου (6π.), Νούκε (5π.) και Μποτώνη (4π.) έκανε τη διαφορά στο επιθετικό, κι όχι μόνο, σκέλος. Σκορ ημιχρόνου, 32-32.

Μετά την ανάπαυλα, η Φιορετσίνα εμφανίστηκε με το μαχαίρι στα δόντια. Ανεβάζοντας σημαντικά την ένταση στην άμυνά της, η φιλοξενούμενη ομάδα κυριάρχισε εντός του παρκέ, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 7-17 με πρωταγωνιστές τους Ακρίτα (6π.), Παπαγιάννη (4π.), Χαρικιόπουλο (3π.), Αθανασόπουλο (2π.) και Μαλακό (2π.). Οι Run and Gun τα βρήκαν σκούρα σε αυτό το διάστημα, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και, παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια του Δημητρόπουλου (6π.) βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα παρέμεινε απόλυτα συγκεντρωμένη στο πλάνο της, μην αφήνοντας περιθώριο έγκαιρης αντίδρασης στους γηπεδούχους. Ο Στέφος (8π.) μπήκε για τα καλά στην εξίσωση, οι Νούκε (3π.) και Δημητρόπουλος (3π.) συνέχισαν να προσφέρουν λύσεις, όμως οι Βιόλα είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία. Έτσι, λοιπόν, η Φιορετσίνα κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και να σφραγίσει την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Summer League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Run & Gun είχαν 16/36 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη. Στον αντίποδα, η Φιορετσίνα είχε 21/38 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 11/23 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μαλακός με 11 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Δημητρόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Run & Gun (Μποτώνης) : Βελετζέλος, Γεωργακίου, Δημητρόπουλος 15 (1), Θεοχαρίδης, Μπέλλος 1, Μποτώνης 16, Νούκε 12 (2), Παντελάκης, Πρισιμιτζής 2, Στέφος 8 (1).

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος) : Αθανασόπουλος 2, Ακρίτας 12, Γεωργακόπουλος 8, Λεωνάκης 2, Μαγκούτης, Μακρίδης 13 (1), Μαλακός 11, Παπαγιάννης 4, Σιώλος, Στασινόπουλος 2, Χαρικιόπουλος 8 (2).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή άμυνα της Φιορετσίνα, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο.