20/04/2024
Black Mapa 8 24 9 8 - 48 -
Mandra Heat 9 15 16 12 - 52 -

Με προσήλωση στην άμυνα η Mandra Heat!

Δύο στα δύο για την Mandra Heat στον τρίτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική λύγισε στο φινάλε την Black Mapa με 49-52 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Mandra Heat να προηγείται με 8-9, χάρη σε 5 πόντους του Κύτρου και δίποντα των Μώλου - Διολέτη. Ο Αναγνωστόπουλος με 4 πόντους και ο Κεχαγιάς με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η Black Mapa, αν και είδε τον αντίπαλο να προηγείται με 9-16, κατάφερε με ακόμη 9 πόντους του Αναγνωστόπουλου και δύο τρίποντα του Καλογερόπουλου να προσπεράσει και να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 32-24. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Κύτρου και οι 5 πόντοι του Μώλου.

Το σκορ του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κεχαγιάς από την περιφέρεια, κάνοντας το 35-24! Στη συνέχεια της τρίτης περιόδου η Mandra Heat ανέβασε στροφές και με τρίποντα των Σιδέρη, Τσιλιώνη και Κύτρου, πλησίασε απειλητικά στον πόντο, 41-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μανδραίοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με μεγάλα σουτ των Μανήσαλη, Μώλου και Γιάννου, ολοκλήρωσαν την ανατροπή με 49-52. Ο Παπαναστασόπουλος με 5 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά, ενώ στη λήξη ένα τρίποντο είχε ο Καλογερόπουλος.

Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Παπαναστασόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 3/5 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για την Mandra Heat ο Μώλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Black Mapa (Κρητικός): Koci, Αναγνωστόπουλος 15, Αρκάλης 2, Καλογερόπουλος 11 (2), Κεχαγιάς 9 (1), Παπαναστασόπουλος 8, Κρητικός 2, Κούβαρης 1

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Γιάννου 3, Δήμου, Διολέτης 2, Κανάκης 3, Κύτρος 16 (4), Μπακάλης 2, Μανήσαλης 7, Μώλος 11 (1), Σιδέρης 5 (1), Τσιλιώνης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των νικητών στο δεύτερο μέρος!