12/07/2024
Moschato Bulls 13 16 16 9 - 54 -
Uncle Drew 10 7 20 10 - 47 -

Η άμυνα τέλειωσε την σειρά!

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις ομάδες να μην ανεβάζουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, να μην σκοράρουν εύκολα, με τους Tαύρους να διατηρούν την πρωτοπορία με 13 – 10. Μαρκουίζος με 4 πόντους και Κομνηνός με τρίποντο ήταν τα πρώτα βιολιά για τους προπορευόμενους, ενώ ο Πούρος με 7 πόντους οδηγούσε την επίθεση των Drew.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bulls εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων και με τον εκρηκτικό Τυροπώλη με 8 πόντους να κάνει τη διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29 – 17. Ο Κανδηράκης με τρίποντο ξεχώρισε στη φτωχή συγκομιδή των Uncle Drew.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την επιθετική τους απόδοση, βρήκαν λύσεις από κοντά με τον Μπονάτσο(4) κι από μακριά με Πούρο(7) και Κανδηράκη και πλησίασαν ακόμα και στους 5. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Καπατσώρη που έμπαζε νερά στην άμυνα, στηρίχθηκε επιθετικά στους Κομνηνό με δύο τρίποντα, Τυροπώλη με 6 πόντους και Μαρκουίζο με 4, για το 45 – 37.

Με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, οι ομάδες πάλευαν να βρουν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, με το φτωχό επιμέρους 9 – 10 να μην αλλάζει την εικόνα της αναμέτρησης. Οι Drew με Κανδηράκη - Ροζή να σκοράρουν από τα 6.75 προσπάθησαν να χτίσουν μομέντουμ και να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους, με τους Ταύρους να μην αγχώνονται και με κορυφαίο τον Παυλιά με 5 πόντους, να διαμορφώνουν το τελικό 54 - 47.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Τυροπώλης με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Πούρος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Moshato Bulls(Καπατσώρης): Βλάχος (7ρ.), Κομνηνός 9(10ρ.), Μαρκουίζος 10(9ρ.), Μπαμπάλης 2, Ναυπλιώτης 5, Παυλιάς 7, Ράνης 5, Τυροπώλης 16.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Ελευθεριάδης, Κανδηράκης 12, Μιχαλάς 2(7ρ.), Μπονάτσος 6(7ρ.), Πούρος 17(11ρ.), Ροζής 8(7ρ.), Στρατηγαρέας 2(8ρ.).