16/06/2024
Los Bandoleros 15 21 15 11 - 62 -
Porto Raftors 19 - 15 21 - 55 -

Αν έχεις Φωτιάδη διάβαινε!

Τα όσα διαδραματίστηκαν στο κλειστό της Ανθούσας δεν προμήνυαν σε καμία περίπτωση τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς το πέρας της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 15-19. Οι Σαχάμης και Ανδρούτσος είχαν απο δυο ευστοχα σουτ τριών πόντων, ενώ τους ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Σαβίτσκι με 5! Στην αντίπερα όχθη, ο Φωτιάδης ξεδίπλωσε για ακόμη φορά το ταλέντο του σκοράροντας 9 πόντους!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, η μόνη ομάδα που παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο ήταν αυτή των γηπεδούχων! Οι Los Bandoleros έπαιξαν άμυνα σεμινάριο, κράτησαν τον αντίπαλο στους μηδέν πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο και με το Φωτιάδη να κάνει σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα αλλά και τον Ρωμαίο να τον ακολουθεί σε απόδοση, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δεκαεφτά πόντων με σκορ 36-19!

Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 15-15, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να βρεθούν μια στροφή πριν το τέλος μπροστά με το υπέρ τους 51-34! Ο Φωτιάδης πρόσθεσε 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ακριβώς τους ίδιους είχε ο Σιαχάμης!

Στην τέταρτη περίοδο, οι Porto Raftors έδειξαν με την απόδοση τους ότι δίκαια βρέθηκαν στο Winter μια ανάσα από τον μεγάλο τελικό, καθώς έβγαλαν αντίδραση, πίεσαν τους Los Bandoleros, τους υποχρέωσαν σε λάθη, έπαιξαν μπασκετ συμφωνα με τις δυνατότητες τους και ‘’πήραν’’ το δεκάλεπτο με το επιμέρους 11-21! Ωστόσο, αυτό δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει την δεδομένα της αναμέτρησης, με το πέρας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 62—55!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Φωτιάδης με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Ανδρούτσος είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Los Bandoleros(Γιούνης): Γεωργαντάς, Γιούνης 12, Ρωμαίος 12, Σακελλαρίδης 12, Φωτιάδης 30, Χατζηδήμας 2.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Ανδρούτσος 11, Καλδέλης 11, Α.Καραγιάννης 6, Κ.Καραγιάννης 11, Παπαγιαννάκος 4, Σαβίτσκι 8, Σιαχάμης 11, Τσατσαρώνης.

Τι μας άρεσε: Η ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση του Φωτιάδη!