18/11/2021
Bulldogs 14 11 16 25 - 66 -
Χάνειball 10 6 12 13 - 41 -

Αν έχεις Μίλτο διάβαινε!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Bulldogs πέτυχαν τη τρίτη  νίκη στο πρωτάθλημα  , καθώς επιβλήθηκαν της Χάνει Ball  με 66-41.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Μίλτο Δημητρακόπουλο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 32 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα , αφού προηγήθηκαν , 0-2 και 2-7 , με τους Bulldogs να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 12-3 να κλείνουν τη πρώτη περίοδο έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ με 14-10 .

Το δεύτερο κομμάτι οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους έξι πόντους , 18-12 , οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τέσσερις , 20-16 , ενώ με ένα σερί 5-0 ο Δημητρακόπουλος και παρέα του οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά εννιά πόντων , 25-16 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι  μπήκαν στο παρκέ  με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες , έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους και με ένα  επιμέρους 11-6 άνοιξαν την απόσταση των δύο ομάδων στους δεκατέσσερις πόντους , 36-22 , ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 41-28  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία , καθώς η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες άγγιξε τη τιμή  των είκοσι πέντε πόντων , 61-36 , ενώ ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους  να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στη διοργάνωση με 66-41 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος  με 32 πόντους , 2 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 3 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Ανδρέας Γούβης είχε 8 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κόψιμο  .

Οι Bulldogs είχαν 23/40 δίποντα , 5/20 τρίποντα , 5/13 βολές , 41 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 11 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 14 λάθη , ενώ η Χάνει Ball είχε 13/52 δίποντα , 5/22 τρίποντα , 0/1 βολές , 39 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 14 λάθη .

Bulldogs (Μ. Δημητρακόπουλος): Λούβαρης 16 , Βασιλάκος 11 , Λαζανάκης 5 , Μιλτιάδης Δημητρακόπουλος 32 , Ανδρέας Δημητρακόπουλος  , Γκόρτζας 2  .

Χάνει Ball (Γεωργίου) : Μπελεφάντης 2 , Γεωργίου 7 , Γούβης 8 , Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 9 , Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 2 , Ιωάννης Χριστόπουλος 6 , Δημήτριος Σερ. Χριστόπουλος 4  , Κότσιφας 3  .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Μίλτου Δημητρακόπουλου!