01/10/2023
Boom Shakalaka 6 14 9 17 - 46 -
Basket Case 14 12 5 4 - 35 -

Αν έχεις «Μπούρμπουλα» διάβαινε!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό του Seven η Boom Shakalaka φορτσάροντας στην τελευταία περίοδο, έφερε τούμπα το παιχνίδι και κατάφερε να πάρειτο τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλο στο πρωτάθλημα, νικώντας την αξιόμαχη Basket Case με σκορ 46-35!

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανήκε εξολοκλήρου στην ομάδα της Case, καθώς με όπλο την εξαιρετική της άμυνα αλλά και τον Χέλμη(5π) να ηγείται των προσπαθειών της κατάφερε να κλείσει τη περίοδο έχοντας οκτώ πόντους διαφορά με σκορ 6-14. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μπούρμπουλας(3π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Σε συνέχεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι παρουσίασαν καλύτερη αγωνιστική εικόνα όσον αφορά την συνολική επιθετική συγκομιδή, χωρίς αυτό όμως να τους φέρει σε θέση οδηγού, καθώς στο τέλος της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 20-26! Ο Κολιάκος σε αυτό το διάστημα είχε 7 πόντους, ενώ από τη πλευρά των γηπεδούχων ο φοβερός και τρομερός Αλιμπέρτης φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 9!

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 9–5. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, κράτησαν χαμηλά τον αντίπαλο τους και οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο μείον δυο με σκορ 29-31!

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έφεραν  στα μέτρα τους το παιχνίδι, καθώς στηριζόμενοι στην εκπληκτική τους άμυνα, στο επιθετικό ταλέντο του Γιάννη Μπούρμπουλα, στη αθλητικότητα των Αλιμπέρτη και Μαρκουλή, αλλά και στην κούραση των αντιπάλων τους κατάφεραν να πάρουν τη τρίτη σερί φετινή νίκη με σκορ 46–35.

Betsson MVP ο Νικόλαος Αλιμπέρτης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Κολιάκος ειχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 9/34 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 7/18 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/35 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 17 λάθη .

Boom Shakalaka: Αγγελάκης 2, Αλεφαντινός 2, Αλιμπέρτης 14, Λάσκος 2 Μαρκούλης 4, Μπούρμπουλας 18, Φλόκας 4, Χατζηθεοδώρου.

Basket Case(Χέλμης): Δημητριάδης 4, Καλοκαιρινός 3, Κολιάκος 13, Λάβδας 2 Μαλάκης, Μαρτινιάν 1,  Μπογιατζής 5, Σαρακινός, Χέλμης 7

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Μπούρμπουλα, Αλιμπέρτη και Μαρκουλή!