06/11/2022
Πανικός BC 11 14 15 13 - 53 -
Salonica Old Stars 10 13 10 19 - 52 -

Αν και δύσκολα επικράτησε ο Πανικός BC!

Οι δύο ομάδες από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού έδειξαν ότι δεν θα παρατήσουν εύκολα την υπόθεση νίκη καθώς το ροντέο είχε ήδη ξεκινήσει , από την μια οι Old Stars κυρίως με το ομαδικό τους παιχνίδι μπόρεσαν να πετύχουν κάποια σημαντικά καλάθια αλλά από την άλλη ο Πανικός στάθηκε πιο τυχερός σε κάποιες φάσεις και μπόρεσε να πάρει την ελάχιστη διαφορά. Το σκορ έφτασε σε χαμηλά επίπεδα καθώς τον πρώτο λόγο είχε η άμυνα.

Ο Πανικός μπόρεσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο να κρατήσει το πάνω χέρι στο παιχνίδι καθώς χάρης στις ενέργειες του Παρασκευά μπόρεσαν να ασκήσουν πίεση στους αντιπάλους. Οι Old Stars όμως με πρωταγωνιστή τον Ματούλα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ μην αφήνοντας περιθώριο λάθους στους γηπεδούχους.

Η διαφορά όμως έγινε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου όπου ο Πανικός μπήκε δυναμικά και κατάφερε να κάνει ένα σερί πόντων όπου με τον Πραντέκο πια στην εξίσωση δώθηκε ένας άλλος αέρας στην επίθεση της ομάδας. Οι Old Stars όντας αρκετά βιαστικοί στο πρώτο κομμάτι του δεκαλέπτου έμεινα πίσω στο σκορ και περιορίστηκαν στους 10 πόντους.

Η αντεπίθεση των Old Stars ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο καθώς πλέον είχαν οριμάσει τον τρόπο παιχνιδιού τους , έτσι με τον Αλεξιάδη αυτή την φορά στην αιχμή του δόρατος κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στον 1 μόλις πόντο παίζοντας το ματς κυριολεκτικά σε κάθε κατοχή. Όλη αυτή η προσπάθεια όμως δεν ήταν αρκετή και έτσι ο Πανικός κατάφερε να φύγει με αυτή την πολύ σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 53-52 παραμένοντας έτσι αήττητοι.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Παρασκευάς ο οποίος πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό Double Double με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Old Stars άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Ματούλας ο οποίος πέτχυε και αυτός με την σειρά του Double Duoble με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Πανικός BC: Πραντέκος 14 , Κοντόπουλος 2 , Ψοφογιώργος Θ. 1 , Καρανάτσιος , Νικολόπουλος 2 , Αντωνάκης 6 (1) , Τσελεκίδης 2 , Ψοφογιώργος Δ. 5 , Παρασκευάς 21 , Κούσης , Καπουράνης

Salonica Old Stars: Λαθουράκης , Βελίκης 5 , Χριστοδούλου 6 (2) , Βλάχος 2 , Ματούλας 17 (3) , Μπαντής 3 , Αλεξιάδης 15 , Κατράνας 2 , Ποτουρίδης 2 , Καλλίνης

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν στην κρίσιμη στιγμή ο Πανικός.