22/06/2022
Above The Rim 15 18 11 22 - 66 -
Stefanina Timberwolves 14 6 24 23 - 67 -

Αν και δύσκολα τα κατάφεραν οι Stefanina Timberwolves!

Ένας συναρπαστικός αγώνας μας χαρίστηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Δέκα καθώς οι Stefanina Timberwolves σε ένα ματς θρίλερ κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους ανταγωνιστικούς Above The Rim με σκορ 66-67.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει εξαιρετικά για τους Above The Rim καθώς μετά από ένα ωραίο passing game η μπάλα θα καταλήξει στα χέρια του Πισκουλιαν ο οποίος θα πετύχει και τους πρώτους πόντους για την ομάδα του , οι Timberwolves θα απαντήσουν σχεδόν αμέσως και θα προσπαθήσουν να χτυπήσουν το ματς από την αρχή χάρης στις όμορφες συνεργασίες των παιχτών έτσι το πρώτο δεκάλεπτο θα τελειώσει με τους Above να έχουν πάρει την ελάχιστη διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα άλλαξαν δραματικά για τους Stefanina καθώς τα αρκετά άστοχα σουτ σε συνδυασμό με την φοβερή άμυνα των γηπεδούχων τους περιόρισαν στους 6 πόντους , την ίδια στιγμή που είναι Above μαζί με τον Χατζηεμμανουήλ μπόρεσαν να διευρύνουν την διαφορά η οποία θα φτάσει τους 13 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως θα βρει τους Λύκους ανανεωμένους και φρέσκους και έτσι με ένα μεγάλο σερί πόντων χάρης στα καλάθια του Μπουτκόβαλη και του Χουρδάκη το σκορ θα φτάσει πλέον στην ισοπαλία και πλέον όλα τα ενδεχόμενα είναι πιθανά. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι θα ανοίξει αρκετά και με τις δύο ομάδες να έχουν ως προτεραιότητα την επίθεση και να παραμελούν τελείως την άμυνα , έτσι ένα μεγάλο τρίποντο του Χουρδάκη λίγο πριν το τέλος θα δώσει την νίκη στους Stefanina Timberwolves με τελικό σκορ 66-67.

MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Χουρδάκης ο οποίος πέτυχε ένα φοβερό triple double με 15 πόντους , 10 ασίστς και 16 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Above αξίζει τα μέγιστα ο Μπάμπης Χατζηεμμανουήλ ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Above The Rim: Τζωρτζίου 13 (3) , Πισκουλιάν 12 , Κουτσιβίτης 5 , Χατζηεμμανουήλ 28 (5) , Κατάκης 8

Stefanina Timberwolves: Harrington , Γκαγκασούλης , Καλέσης 12 , Σταλέντσης 2 , Αλβανός , Μπούλιος 8 , Μπουτκόβαλης 19 (1) , Τσακαλαίδης 11 (1) , Χουρδάκης 15 (3) , Αλεπάκης