29/01/2023
Boom Shakalaka 15 3 19 17 - 54 -
Digeders BC 9 13 7 11 - 40 -

Αναγεννήθηκε από τις στάχτες της και συνεχίζει ακάθεκτη η Boom Shakalaka!

Κυριακή Βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development2 League, η Boom Shakalaka πραγματοποίησε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη, καθώς έκαμψε την αντίσταση των μόλις πέντε Digeders με σκορ 54-40.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως Betsson MVP τον Γιάννη Μπούρμπουλα με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Τσούλος είχε 16 πόντους, 19 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος με σκορ 15-9. Οι Μπούρμπουλας και Κοττέας ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους 10 από τους συνολικά 15 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Τσούλος σε αυτό το διάστημα ξεδίπλωσε ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών του δυνατοτήτων με 7 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι Digeders έβγαλαν αντίδραση, αφού ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους μόλις τρείς πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Αλιμπέρτη να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από του Τσούλο, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 18-22. Στον αντίποδα, οι Μάρκουλης(2π) και Λάσκος(1π)  πέτυχαν τους 3 συνολικά πόντους.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης η Boom επέστρεψε στο παρκέ του κλειστού των βορείων προαστίων με σκοπό να πάρουν εκείνοι τα ηνία στο σκορ και εν τέλει τα κατάφεραν, επιβεβαιώνοντας κατά αυτό το τρόπο ότι αποτελούν από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του ομίλου αυτό το καιρό. Ο Μπούρμπουλας σε 9:33 λεπτά συμμετοχής ήταν απολαυστικός, προσφέροντας 12 πολύτιμους πόντους. Οι φιλοξενούμενοι από τη πλευρά είχαν τον Αλιμπέρτη ως πρώτο σκόρερ με 5 πόντους.

Στο  τελευταίο δεκάλεπτο η Boom εκμεταλλευόμενη την ποιότητα που διαθέτει, αλλά και το γεγονός ότι οι Digeders παρουσιάστηκαν με μόλις 5 παίκτες, κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 League με σκορ 54-40.

Η BoomShakalaka είχαν 12/37 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 6/9 βολές, 56 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/52 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 7/21 βολές, 53 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη .

Boom Shakalaka(Μουστάκας): Αγγελάκης, Αλεφαντινός, Κοττέας 5, Κυρίμης 2, Λιάσκος 3, Μάρκουλης 9, Μπούρμπουλας 26, Παπαποστόλου 2, Φλόκας 7.

Digeders(Κουφογεώργος) : Αλιμπέρτης 16, Ζορμπάς, Ζυγομήτρος 3, Κούμπος 5, Τσούλος 16.

Τι μας άρεσε : Η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Boom, επισφραγίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση τόσο σε αγωνιστικό, όσο και σε πνευματικό επίπεδο!