27/06/2024
Phoenix BC 7 13 15 17 - 52 -
Chicken Nuggets Salonica 14 13 13 7 - 47 -

Αναγεννήθηκαν από τις στάχτες τους οι Phoenix BC

Οι Phoenix BC κατάφεραν να πάρουν την νίκη και την πρόκριση επί των Chicken Nuggets Salonica καθώς επικράτησαν με 52-47 έπειτα από ανατροπή.  Στην 1η περίοδο οι Chicken Nuggets Salonica πέτυχαν το τπρώτο καλάθι και έκτοτε δεν βρέθηκαν πίσω. Είτε ήταν μπροστά στο σκορ είτε υπήρχε ισοπαλία. Στο τέλος της περιόδου ανέβασαν τη διαφορά τους και έκλεισαν με double score (7-14).

Στην 2η περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν πιο επιθετικά και πήραν αρκετές προσπάθειες. Στη μέση της περιόδου οι Chicken Nuggets Salonica είχαν ακόμα ισχυρό προβάδισμα με 8 πόντους (13-21). Παρότι οι Phoenix BC έφεραν τη διαφορά στους 5 πόντους (20-25) το καλάθι του Θανάση Σπυρόπουλου λίγο πριν την κόρνα κράτησε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για την ομάδα του και έκλεισαν στο +7 (20-27).

Στην αρχή της 3ης περιόδου οι Phoenix BC έφερα τη διαφορά στο καλάθι με ένα μικρό σερί 5-0 και έγιναν μεγάλη απειλή. Ένα σερί 7-0 των Chicken Nuggets Salonica έφερε τη νέα μεγαλύτερη διαφορά στο +9 (28-37), δίνοντας μεγάλη ανάσα. Η απάντηση όμως δόθηκε με ένα σερί 6-0 και η διαφορά κατέβηκε ξανά (34-37). Η περίοδος έκλεισε στο 35-40 υπέρ των Chicken Nuggets Salonica.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε δύσκολα και για τις δύο ομάδες καθώς το επιμέρους σκορ σστο 3λεπτο ήταν 1-3. Παρόλα αυτά οι Chicken Nuggets Salonica ανέβασαν τη διαφορά στο +10 με το σκορ να είναι 36-46. Όμως το υπόλοιπο του αγώνα ανήκει στους Phoenix BC. Αρχικά ξεκίνησαν να κατεβάζουν τη διαφορά έως που πέρασαν μπροστά με ένα σερί 14-0 μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι Chicken Nuggets Salonica δεν μπόρεσαν να απντήσουν κι έτσι δεν ξαναμπήκαν στον αγώνα. Στο τέλος οι Phoenix BC πήραν τη νίκη και την πρόκριση στην προημιτελική φάση με σκορ 52-47.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Πέτρου Τσαπάρα, ο οποίος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Από την πλευρά των Chicken Nuggets Salonica διακρίθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 21 πόντους και 5 τρίποντα.

Phoenix BC: Πέτρος Γαλάνης 2, Γιώργος Δημητρίου 3, Γιώργος Monzani Παπαβασιλείου 5, Δημήτρης Παπαδόπουλος 15 (5), Αναστάσιος Σκλέπος 2, Γιάννης Συμεωνίδης 10 (3), Πέτρος Τσαπάρας 15 (1)

Chicken Nuggets Salonica: Βαγγέλης Βάρσος 0, Ενίς Βασίλης 2, Δημήτρης Καμπέρης 1, Δημήτρης Νικηφορίδης 16 (2), Στράτος Πλυτάς 7, Θανάσης Σπυρόπουλος 21 (5)