06/04/2024
Black Mapa 10 14 17 17 - 58 -
Τα Βουνά Ath 16 13 11 11 - 51 -

Έστειλε την Black Mapa στην Development League ο Αναγνωστόπουλος!

Την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της D2-League, αλλά και το εισιτήριο για την Development League πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου η Black Mapa, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αναγνωστόπουλο με 31 πόντους, κέρδισε για δεύτερη φορά τα Βουνά με 58-51 και στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της τους Porto Raftors!

Τα Βουνά μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με 8 πόντους του Μπαμπάνη, 4 του Χόντου και 4 του Γκραίκου, προηγήθηκαν με 10-16. Ο Αναγνωστόπουλος με 5 πόντους, ο Κρητικός με ένα τρίποντο και ο Καλογερόπουλος με εύστοχη προσπάθεια μέσα από τη ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν δύο φορές στο +7, και τελικά με τρίποντο του Τουρλιούμη και έμμεσο τρίποντο του Μπαμπάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 24-29! Την Black Mapa κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Αναγνωστόπουλος και οι 5 του Κρητικού.

Ασταμάτητος ήταν ο Αναγνωστόπουλος και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 8 δικούς του πόντους και τρίποντο του Βαγγέλη Γιανναράκη, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 41-38! Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 41-40, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Φιλντίση ο Χόντος, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Γκραίκος και 4 ο Ράλλης. Σκορ τρίτης περιόδου 41-40!

Κανείς και τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Αναγνωστόπουλο στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 νέους δικούς του πόντους και βοήθειες των Αρκάλη, Κρητικού και Βαγγέλη Γιανναράκη, οδήγησαν την Black Mapa στη μεγάλη νίκη και άνοδο με 58-51. Ο Χόντος ήταν αυτός που ξεχώρισε για τα Βουνά στα τελευταία λεπτά, εκτελώντας δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Betsson MVP της Black Mapa ο Αναγνωστόπουλος με 31 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 10/18 βολές και 3/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Βουνά ο Χόντος με 14 πόντους, έχοντας 0/5 βολές, 4/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Black Mapa (Γιανναράκης Β.): Αναγνωστόπουλος 31 (3), Αρκάλης 7, Γιανναράκης Β. 7 (1), Κάπουας, Γιανναράκης Ν., Καλογερόπουλος 4, Κρητικός 9 (1), Παπαναστασόπουλος

Τα Βουνά (Φιλντίσης): Χόντος 14 (2), Παναγιωτόπουλος Π., Παναγιωτόπουλος Δ., Γκραίκος 15 (1), Μπαμπάνης 12 (2), Ράλλης 6, Τουρλιούμης 3 (1), Φιλντίσης 1

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική και ηγετική εμφάνιση του Αναγνωστόπουλου!