22/03/2023
Puebla BC 23 13 12 14 - 62 -
Basketόσαυροι 17 22 25 23 - 87 -

Ανεβαίνουν οι Basketόσαυροι!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Puebla και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην πρώτη περίοδο με τον Αλεξανδρίδη και τον Σουρμελίδη να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Basketόσαυροι απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Παπανικολάου και του Τσιγαρίδα διαμορφώνοντας το 23-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Basketόσαυροι έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Χοπτερίδη και τον Κετενίδη να είναι ασταμάτητοι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Puebla δεν μπόρεσαν να βρούν ρυθμό ποτέ σε αυτήν την περίοδο και έτσι παρά τις προσπάθειες του Δαμιανίδη και του Σουρμελίδη βρεθηκαν πίσω στο σκορ με 36-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Basketόσαυροι έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ με τον Παπανικολάου και τον Τσαβλίδη. Οι Puebla προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τον Πάχτα και τον Αλεξανδρίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν την διαφορά να μεγαλώνει φτάνοντας το 48-64.

Στην τέταρτη περίοδο οι Basketόσαυροι συνέχισαν με το ίδιο πλάνο και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και να κλειδώσουν την νίκη. Οι Puebla δεν ήταν συγκεντρωμένοι και παρά τα καλάθια του Δαμιανίδη και του Σουρμελίδη, δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 62-87.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Χοπτερίδης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Puebla ξεχώρισε ο Νίκος Αλεξανδρίδης με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Puebla: Πάχτας 8, Αλεξανδρίδης 23(5), Σουρμελίδης 16(4), Λαπαρίδης 4, Τσιάκαλης 2, Δαμιανίδης 9(1).

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 23(1), Πρεβενάς 2, Καμπέρης 2, Τσιγαρίδας 14(1), Τσαβλίδης 12(2), Παπανικολάου 21(5), Κετενίδης 13(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Basketόσαυρων.