27/11/2022
Drunk Kings 9 11 10 7 - 37 -
Chicago Hulks 8 19 12 14 - 53 -

Ανακάμπτουν οι Chicago Hulks !

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Drunk Kings υποδέχθηκαν τους Chicago Hulks για την 9η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. H ομάδα των αδερφών Τιγγινάγκα ήταν εξαιρετική αμυντικά και επικράτησε δίκαια με 37-53. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Hulks που ανακάμπτουν σιγά σιγά μετά το κακό ξεκίνημα των πρώτων αγωνιστικών. Με μόλις λύση από τον πάγκο πάλεψαν οι Drunk Kings που μοιραία γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στο κλειστό των Λιοσίων. Αλεβίζος (4π.), Κάζης (3π.) και Μ.Κ. Θεοχάρης (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια των Βασιλιάδων, ενώ το Chicago απάντησε με Παπαγιαννάκο (4π.), Τσαρτσή (2π.) και Καλδέλη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές βελτιώθηκαν επιθετικά και μπήκαν σε θέση οδηγού. Το επιθετικό κρεσέντο του Σιαχάμη (9π.) έφτιαξε ψυχολογικά τους Hulks που βρήκαν στήριγμα και στους Τσαρτσή (6π.) και Παπαγιαννάκο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Drunk Kings παρέμειναν σε λογική απόσταση, χάρη στο δίδυμο των Κάζη (8π.) – Μ.Κ. Θεοχάρη (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-12. Κάζης (6π.) και Σακκάς (4π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Drunk Kings, ενώ στον αντίποδα οι Chicago Hulks είχαν σημαντική πολυφωνία, βρίσκοντας σκορ χάρη σε 6 διαφορετικούς παίκτες. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα των αδερφών Τιγγινάγκα διαχειρίστηκε υποδειγματικά το προβάδισμά της, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους Kings. Το επιμέρους σκορ έγραψε 7-14 με τους «Κόκκινους» να ανεβάζουν κι άλλο το δείκτη της διαφοράς και να συλλέγουν το τρίτο φετινό ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα της Evolution.

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunks Kings είχαν 10/42 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Chicago Hulks είχαν 16/46 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Σιαχάμης με 14 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Κάζης με 24 πόντους, έχοντας 6/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Κάζης) : Αλεβίζος 4, Θεοχάρης Β.Κ, Θεοχάρης Μ.Κ 5 (1), Κάζης 24 (1), Καραντώνης, Σακκάς 4.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας) : Βράνας, Καλδέλης 4, Μπαντουβάκης Γ. 2, Μπαντουβάκης Δ.  7, Παπαγιαννάκος 14 (1), Παρσόπουλος, Σιαχάμης 14 (4), Τιγγινάγκας 2, Τσαρτσής 10.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.