18/10/2024
Rookie Balboa 17 18 9 14 6 64 -
Να σαι καλά 20 13 15 10 5 63 -

Ανά"Καπτση" για τους Rookie Balboa και νίκη στην παράταση

Δύο φορές χρειάστηκαν τον Καπτσή οι Rookie Balboa για να πάρουν τη νίκη στην παράταση ενάντια στους Να σαι καλά με 64-63.

Στην 1η περίοδο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και δεν υπήρξε κάποια έντονη διαφορά. Με έντονη επιθετική διάθεση αμφότερες έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17-20 υπέρ των Να σαι καλά.

Η 2η περίοδος ήταν αυτή όπου οι Rookie Balboa κράτησαν χαμηλά το αντίπαλο σκορ με καλή άμυνα και σε συνδυασμό με αποτελεσματική επίθεση πήραν το προβάδισμα. Αν και η διαφορά δεν ήταν μεγάλη, παρολά αυτά υπήρχε στο τέλος υπέρ των "μποξέρ" με το 35-33.

Άλλη μία ανατροπή έγινε στην 3η περίοδο, αυτή τη φορά από τους Να σαι καλά. Αντέστρεψαν τους ρόλους του προηγούμενου δεκαλέπτου και βρέθηκαν προηγούνται έστω και με 4 πόντους με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 44-48 υπέρ τους.

Η 4η περίοδος ήταν δραματική. Η ψαλίδα της διαφοράς δεν άνοιγε για καμία πλευρά. Η εύστοχη βολή του Κωνσταντίνου Καπτσή έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία και αφού οι Να σαι καλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με διπλή προσπάθεια στην τελευταία επίθεση το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ να είναι 58-58.

Στην παράταση οι ομάδες κοίταξαν κυρίως την άμυνά τους. Τα "χρυσά" χέρια του Κωνσταντίνου Καπτσή ήταν εκείνα τα οποία έδωσαν τη νίκη στους Rookie Balboa με 64-63, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καπτσής με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Να σαι καλά ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Γαμβράκης με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Rookie Balboa: Γουρουτίδης 2, Δούζης Θ. 2, Δούζης Γ. 5 (1), Ελοβάρης 11 (1), Καπτσής 15, Κωλέττης, Μπουτσιούκης 5 (1), Παπανικολάου Γρ. 6 (2), Πουρνάρης 13, Στυλιάδης 5 (1)

Να σαι καλά: Αναγνωστόπουλος 4, Αφουκατούδης 7, Γαμβράκης 18 (4), Γεωργιάδης, Κωστόπουλος 22 (1), Μάρκος, Χαρταμπίλας 12 (4)