18/01/2023
Space Hellas 18 15 25 16 - 74 -
Thunder 13 7 10 20 - 50 -

Ανανεωμένη και ανίκητη η Space Hellas!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος η Space Hellas, καθώς για την δέκατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισε εύκολα την Thunderblaze με 74-50 και συνεχίζει την αήττητη πορεία της!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Space Hellas στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Μαμαλάκη, 4 του Βεργόγιαννη και 4 του Ελευθερίου, προηγήθηκε με 18-8. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 18-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μαλεβίτης στη λήξη, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Λαγός, Τζούρτος και Γαρίλλης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Βεργόγιαννη και 4 του Μαμαλάκη, οι οράνιε πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 33-20. Την Thunderblaze κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Μπούτος και Ζαράνης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ντουμάνη πάτησε γκάζι και με 9 πόντους του Παπαδόπουλου και 6 του Βεργόγιαννη, ξέφυγε στους 28, 58-30. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρίποντα των Λαγού και Ζαράνη. Σκορ τρίτης περιόδου 58-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Space Hellas να επικρατεί με 74-50, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Μαμαλάκη, Βεργόγιαννη, Μπαμπάκου, Ηλιόπουλου, Σιαρέ και Κωνσταντινίδη. Για την Thunderblaze στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε με τα 4 τρίποντα που πέτυχε, ενώ 4 πόντους είχε ο Μαλεβίτης και ένα τριποντάκι ο Γαρίλλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 32/54 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 26 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/4 βολές, 7/21 δίποντα και 11/39 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp της Space Hellas ο Μαμαλάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 6/9 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμορτις της Thunderblaze ο Μαλεβίτης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Space Hellas (Ντουμάνης): Λυμπεράκος, Μαμαλάκης 14, Σιαρές 2, Βεργόγιαννης 16, Ελευθερίου 6, Κωνσταντινίδης 5, Μπαμπάκος 8, Ντουμάνης 2, Παπαδόπουλος 17 (1), Ηλιόπουλος 4

Thunderblaze (Λαγός): Τζούρτος 5 (1), Καρούζος, Μαλεβίτης 8, Ζαράνης 6 (2), Λαγός 18 (6), Μπούτος 6, Γαρίλλης 7 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης της Space Hellas!