15/01/2023
G-vana 11 9 16 23 - 59 -
Gran Camaria 10 15 23 18 - 66 -

Ανανεωμένα Gran Camaria!

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall τα Gran Camaria επικράτησαν της σκληροτράχηλης G-Vana με 59-66, φτάνοντας τις 11 νίκες στον 2ο όμιλο της Development League. Τρεις μεταγραφικές προσθήκες για την ομάδα του coach Αθανασίου που έχει πλέον πληθώρα λύσεων. Πέμπτη σερί ήττα για την G-Vana που λίγο έλειψε να πετύχει μια σπουδαία ανατροπή στο φινάλε.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στους Pecani (6π.) και Μαντζιώρη (4π.), ενώ τα Camaria απάντησαν με Σγουρίδη (4π.), Περγούλη (4π.) και Γουναρίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές προέβαλαν την ανωτερότητά τους μπαίνοντας σε θέση οδηγού, με πρωταγωνιστές τους Αθανασόπουλο (5π.), Τσακανίκα (3π.), Περγούλη (3π.), Κουλούρη (2π.) και Μαρίνο (2π.). Η G-Vana παρά την προσπάθεια των Αχτίπη (4π.) και Μαντζιώρη (3π.) διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -5. Σκορ ημιχρόνου, 20-25.

Μετά την ανάπαυλα τα Gran Camaria παρουσιάστηκαν καταιγιστικά. Με μεγάλη συνέπεια στο σκοράρισμα και βρίσκοντας λύσεις από τους Κουντούρη (8π.), Μαρίνο (6π.), Περγούλη (4π.), Κουλούρη (3π.) και Χρυσίνα (2π.), η ομάδα του coach Αθανασίου φάνηκε να απλοποιεί σημαντικά την υπόθεση νίκη. Η G-Vana ήταν κι εκείνοι καλή επιθετικά, με τον Μαντζιώρη (8π.) να κάνει τη διαφορά, αλλά ξεκίνησε την τελευταία περίοδο από το -18. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-48.

Σπουδαία αντίδραση από την ομάδα του Pecani στο φινάλε. Με αντεπίθεση διαρκείας η G-Vana επέστρεψε, βρίσκοντας στήριγμα στους Αχτίπη (10π.), Pecani (6π.), Μαντζιώρη (2π.), Μοσχόπουλο (2π.) και Φραγκούλη (2π.) και το ματς πήρε φωτιά. Τελικά, τα Camaria κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμα και με κρίσιμα καλάθια από τους Σγουρίδη (8π.), Περγούλη (3π.), Γουναρίδη (3π.), Κουντούρη (2π.) και Αθανασόπουλο (2π.) πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο και απέδρασαν από το Athens Sports Hall.

Στο τέλος του αγώνα, η G-Vana είχε 15/46 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 17/24 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 23/51 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Περγούλης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μαντζιώρης με 17 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

G-Vana (Pecani) : Αχτίπης 14 (4), Λιάνας 1, Μαντζιώρης 17, Μοσχόπουλος 2, Νικήτας 17, Τσατσαλής, Τσιμπούρης 4, Φραγκούλης 2, Χαλτούπης 1, Ψωμιάδης 1.

Gran Camaria (Αθανασίου) : Αθανασόπουλος 7, Γουναρίδης 5, Κουλούρης 5 (1), Κουντούρης 10 (1), Μαρίνος 8, Περγούλης 14 (1), Σακελλαρίου, Σγουρίδης 12, Τσακανίκας Γ. 3, Χρυσίνας 2.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.