27/09/2023
Tinder Bologna 16 6 3 18 - 43 -
Hoopers BC 14 13 19 14 - 60 -

Ανανεωμένοι και νικητές Hoopers!

Με τον καλύτερο τρόπο εγκαινίασαν τις νέες τους εμφανίσεις οι Hoopers, αφού το βράδυ της Τετάρτης επικράτησαν άνετα της νεοσύστατης Tinder Bologna με 43-60 για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Στο κόλπο της πρόκρισης πλέον η ομάδα του Τσεκούρα που θα αντιμετωπίσει τους Titans σε λίγες μέρες με στόχο το εισιτήριο για την knock out φάση του θεσμού. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την Tinder Bologna που χρειάζεται ακόμη χρόνο για να αποκτήσει ομοιογένεια.

Με καλούς οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Μπούρα. Η Tinder ήταν πολύφωνη στο ξεκίνημα και με κύριο δράστη τον Καραμαλίγκα (7π.) μπήκε σε θέση οδηγού. Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι Hoopers, βρίσκοντας λύσεις από τους Μεντζέλο (4π.), Γεωργόπουλο (4π.), Σαριδάκη (3π.) και Αντωνίου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Hoopers χωρίς να ενθουσιάσουν με την απόδοσή τους κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά, κρατώντας πολύ χαμηλά τους αντιπάλους τους και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Λιόκα (4π.), Δαλάτση (3π.), Χαραλαμπίδη (3π.) και Ρέμπελο (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν, παρά την προσπάθεια των Καραθανάση (4π.) και Καραμαλίγκα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 22-27.

Μετά την ανάπαυλα οι Hoopers ήταν η μόνη ομάδα που παρουσιάστηκε στο παρκέ, τρέχοντας με επιμέρους 3-19. Ολικό μπλακ άουτ στην αντίπερα όχθη, αφού η Tinder Bologna αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, βγαίνοντας ουσιαστικά εκτός μάχης. Μεντζέλος (8π.), Γεωργόπουλος (6π.), Λιόκας (4π.) και Χαραλαμπίδης (2π.) οδηγούσαν επιθετικά τους Hoopers, δίνοντάς τους προβάδισμα 21 πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-46.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με την Tinder Bologna να αφυπνίζεται και να βελτιώνει σημαντικά την εικόνα της, σκοράροντας 18 πόντους και επικρατώντας για πρώτη φορά σε επιμέρους σκορ περιόδου, χάρη στους Καραμαλίγκα (6π.), Αραμπατζόγλου (5π.), Γκινοσάτη (3π.) και Ανδρικόπουλου (2π.). Στο ρελαντί τελείωσαν το ματς οι Hoopers που επικεντρώνονται πλέον στο πολύ σημαντικό ματς απέναντι στους γνώριμους και φορμαρισμένους Titans.

Στο τέλος του αγώνα, η Tinder Bologna είχε 16/46 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 21 λάθη. Στον αντίποδα, οι Hoopers είχαν 22/47 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Λιόκας με 9 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Καραμαλίγκας 18 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Tinder Bologna (Μπούρας) : Lu, Ανδρικόπουλος 7, Αραμπατζόγλου 6, Γκινοσάτη 3 (1), Καραθανάσης 6, Καραμαλίγκας 18 (2), Μπούρας 3, Παπαπαύλου, Πέτσας.

Hoopers (Τσεκούρας) : Αντωνίου 4, Γεωργόπουλος 10 (1), Δαλάτσης 5, Λιόκας 9, Ματθαίος 2, Μεντζέλος 12, Νινιός 5 (1), Ρέμπελος 2, Σαριδάκης 6, Τσεκούρας, Χαραλαμπίδης 5 (1).

Τι μας άρεσε : H πολυφωνία των νικητών.