14/09/2020
Basket Maniacs 18 19 12 14 - 63 -
Baca Juniors BC 9 12 10 10 - 41 -

Ανανεωμένοι και ωραίοι οι Basket Maniacs!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Basket Maniacs στον τρίτο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν εύκολα της Baca Juniors με 63-41 στο Athens Sports Hall.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Basket Maniacs στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Δημητριάδη, 4 του Καλαμιώτη και 4 του Negrin, προηγήθηκαν με 18-9. Ο Γαργαλάκος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Παπαγεωργίου και Τσαμποδήμος.

Στην δεύτερη περίοδο η Baca Juniors μπήκε πιο δυνατά και με τρίποντο του Σιαχάμη και 3 πόντους του Βουλιώτη, μείωσε στο καλάθι, 19-17. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο τέλος του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Negrin, 3 του Δημητριάδη και τρίποντα των Καλαμιώτη – Ζήσση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 37-21!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Μανιακοί έφτασαν μέχρι και στο +21, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 49-31, μετά από ακόμη 5 πόντους του Negrin και τρίποντο του Καλαμιώτη. Ο Παναγόπουλος με 7 συνεχόμενους πόντους και ο Σιαχάμης με ένα τριποντάκι προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιους τους ερυθρόλευκους σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 49-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Basket Maniacs έφτασαν στη νίκη με, χάρη σε 8 νέους πόντους του Negrin και βοήθειες των Καλαμιώτη, Δημητριάδη και Σασσά. Για την Baca Juniors στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Παναγόπουλος, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/22 βολές, 16/43 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 14/46 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Γαργαλάκος με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 22 (4), Στασινόπουλος Σ. 4, Στασινόπουλος Γ., Ζήσσης 3 (1), Καλαμιώτης 12 (2), Δημητριάδης 11, Σασσάς 5, Στενάκης 6, Νούκας

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 2, Αρβανίτης 1, Κασφίκης, Γαργαλάκος 8,  Παναγόπουλος 13, Κατσιάδας 2, Σιαχάμης 6 (2), Παπαγεωργίου, Βουλιώτης 5, Δημητρούλιας 2

Τι μας άρεσε: Η πίεση που άσκησαν οι Basket Maniacs κατά διαστήματα και η κυριαρχία τους σε όλη την διάρκεια του αγώνα!