24/03/2023
Πι Stoli α 13 21 17 14 - 65 -
Brothers United 8 13 8 21 - 50 -

Ανανέωσαν το ραντεβού με τη Master τα ΠιStoliA!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, τα ΠιStoliA δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στους Brothers United, καθώς όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού επικράτησαν με σκορ 65-50. Η ομάδα του Λιόλιου πέρασε από σαράντα κύματα και τελικά κατάφερε να πάρει το εισιτήριο παραμονής στη κατηγορία. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Σπύρος Μαρτζούκος με 14 πόντους , 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λευτέρης Κατραντζής είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Τα ΠιStoliA γνώριζαν πάρα πολύ καλά ότι θα έπρεπε από την αρχή του αγώνα να επιβάλουν τον ρυθμό τους, κάτι το ποιο εν τέλει συνέβη, καθώς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 13-8. Ο αρχηγός των γηπεδούχων , Γιώργος Λιόλιος, ήταν εξαιρετικός με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ιωαννίδης με 4. Στην αντίπερα όχθη, ο Μπιτζής(6π) επιβεβαίωσε με την εμφάνιση του σε αυτό το διάστημα ότι αποτελεί έναν από τους καλύτερους σέντερ της κατηγορίας!

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι θέλησαν να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους, με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας του ημιχρόνου να δείχνει το 34-21. Ο Κεφαλιανός πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι και πρόσφερε 7 πολύτιμους πόντους, ενώ αισθητή έκανε τη παρουσία του μέσα στο ζωγραφιστό ο Μαυρεδάκης με 4! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη παραγωγικότητα τους από τους οκτώ στους δεκατρείς πόντους και είχαν εκ νέου τον Μπιτζή(4π) ως καλύτερο τους παίκτη στη περίοδο αυτή!

Τα ΠιStoliA επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους, περιόρισαν τους Brothers στους οκτώ πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Μαρτζούκο(8π) να ηγείται των προσπαθειών τους έκλεισαν τη προτελευταία στροφή στο συν είκοσι δύο με σκορ 51-29. Από την άλλη πλευρά, ο Μπιτζής ήταν ο μοναδικός διασωθέντας με 5 πόντους στο παλμαρέ του!

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άντεξαν τη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος τους, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη και συνάμα τη παραμονή στη Master League με σκορ 65-50.

Τα PistoliA είχαν 26/51 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 6/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/38 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 14/25 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη .

ΠιStoliA(Λιόλιος): Ιωαννίδης 8, Κεφαλιανός 12, Κωνσταντινίδης 2, Λιόλιος 18, Μαρτζούκος 14, Μαυρεδάκης 11, Τζαβάρας.

Brothers United(Καράμπελας) : Καλαματιανός 1, Καράμπελας 3, Κατραντζής 18, Κουφαλιώτης, Λεγάκης 2, Μπιτζής 15, Πίτος 5, Ράπτης 6.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των Μαρτζούκο και Λιόλιου!