20/02/2023
Brazzers 26 17 19 18 - 80 -
Paliagoura 19 20 19 15 - 73 -

Αναπνέουν οι Brazzers!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Brazzers, καθώς για την 19η αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τα Paliagoura με 80-73 και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι των playoff!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Brazzers να είναι καλύτεροι και με 11 πόντους του Βαρθολομαίου και 8 του Παπαϊωάννου, προηγήθηκαν με 26-19. Ο Σταφυλάς με δύο τρίποντα, ο Κασκάνης με 6 πόντους και ο Αβανίδης με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 33-21, και με 6 πόντους του Χαλκιόπουλου και 4 του Δαρδαμάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 43-39. Τα Paliagoura κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Σαραντόπουλος (9π), Μούσουρας (5π) και Σταφυλάς (4π).

Με 7 πόντους του Αβανίδη, 5 του Κασκάνη και τρίποντο του Κωστάκη, το συγκρότημα του Δράκου συνέχισε την αντεπίθεσή του και στα μισά της τρίτης περιόδου προσπέρασε με 46-50. Άμεση ήταν η αντίδραση από τους "λευκούς", αφού με 8 πόντους του Μπάρμπα, 4 του Παπαϊωάννου και τρίποντο του Βαρθολομαίου, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 62-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Παπαϊωάννου, Χαλκιόπουλο, Μπάρμπα και Σαμπάνη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 80-73. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αβανίδης, Κασκάνης και Σταφυλάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/27 βολές, 22/50 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 19/40 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Brazzers ο Παπαϊωάννου με 21 πόντους (double-double), έχοντας 8/16 βολές, 5/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 21 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 5/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Brazzers (Μπάρμπας): Αμπάζογλου, Βαρθολομαίος 16 (2), Γιοβάνης 6, Δαρδαμάνης 6, Μπάρμπας 15 (3), Παπαϊωάννου 21 (1), Σαμπάνης 4, Χαλκιόπουλος 12

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 21 (2), Κασκάνης 16 (2), Κωστάκης 3 (1), Μούσουρας 5 (1), Σαραντόπουλος 14, Σταφυλάς 12 (2), Τομαράς 2

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!