29/11/2021
Elapuse BC 19 11 22 16 - 68 -
Gourmedistas 6 19 5 21 - 51 -

Αναπτέρωση ηθικού για την Ela Puse!

Νίκη βάλσαμο πήρε χθες στον Κολωνό η Ela Puse, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League κέρδισε εύκολα την πεντάδα των Gourmedistas με 68-51, αφήνοντας πίσω την ήττα της περασμένης εβδομάδας.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Ela Puse στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Ψαλιδόπουλου, 4 του Κουτσούκου, 4 του Φωτόπουλου και τρίποντα των Ζορμπά – Μπουγιούκα, προηγήθηκε με 19-6. Ο Μαυράκης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τους Σαΐτη και Αγγλόπουλο να έχουν από μία εύστοχη βολή.

Στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης οι Gourmedistas βρήκαν τα πατήματά τους και με δράστες στην επίθεση τους Σαΐτη (8π), Αγγλόπουλο (5π) και Μαυράκη (4π), μάζεψαν την διαφορά στους 5, 30-25. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Κουτσούκου, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αναγνώστου, Φωτόπουλος και Ψαλιδόπουλος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ela Puse, όταν με 8 πόντους του Ζορμπά, 4 του Κουτσούκου, 4 του Μπουγιούκα, 3 του Ψαλιδόπουλου και κάρφωμα του Φωτόπουλου, έφτασε στο +22, 52-30. Δεν μπόρεσε η πεντάδα των φιλοξενούμενων να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Μαϊτό να βάζει ένα τρίποντο και τον Μαυράκη ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 52-30!

Με την διαφορά στους 22 πόντους, 52-30, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η παρέα του Αναγνώστου έφτασε στη νίκη με 68-51, έπειτα από 7 πόντους του Ψαλιδόπουλου και τριποντάκι του Ζορμπά. Δεν άφησαν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά οι Gourmedistas να ξεφύγει περισσότερο και με τους Σαΐτη (8π), Μαϊτό (7π) και Αγγλόπουλο (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, κράτησαν την διαφορά σε νορμάλ επίπεδα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 21/49 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 14/53 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Ela Puse ο Ζορμπάς με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/3 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Gourmedistas ο Μαυράκης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 5/16 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Ela Puse (Αναγνώστου): Φραγκογιάννης, Ψαλιδόπουλος 19 (2), Μπουγιούκας 9 (1), Κουτσούκος 12, Αναγνώστου 2, Φωτόπουλος 11, Ζορμπάς 15 (4)

Gourmedistas (Σαΐτης): Αγγλόπουλος 10 (1), Τουμπανάκης, Σαΐτης 17 (3), Μαϊτός 12 (2), Μαυράκης 12

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα και το κάρφωμα του Φωτόπουλου!