22/04/2023
Alpinists BC 14 11 17 20 - 62 -
Δαλάι Κλάμα 13 11 13 12 - 49 -

«Αναρριχήθηκαν» στην Master League οι Alpinists!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Alpinists διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στους Δαλάι Κλάμα με 62-49 και «αναρριχήθηκαν» δίκαια στην Master League, ενώ στην επόμενη φάση θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Miami Heets του Coach Σάμιου. Φινάλε της σεζόν με πικρή γεύση για την ομάδα του Λάζαρου Μπουρελάκου που απώλεσε την ψυχραιμία της στο κρίσιμο σημείο και ανανέωσε το ραντεβού με την Evolution για του χρόνου. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι Alpinists μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με ένα γρήγορο 6-0, έδειξαν τις προθέσεις τους. Μαγκανιάρης (8π.), Καράβης (4π.) και Μουτεβελής (2π.) βρήκαν ρυθμό από νωρίς, με τους Δαλάι να ισορροπούν την κατάσταση μετά το μουδιασμένο πρώτο πεντάλεπτο, χάρη στους Φλαπούρη (4π.), Τσιάρα (3π.), Σωτηράκη (3π.) και Μπέη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-13.

Μοιρασμένο ήταν και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Συκάρης (5π.), Μαγκανιάρης (3π.), Βακρινός (2π.) και Μουτεβελής (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των γηπεδούχων, ενώ οι Δαλάι Κλάμα απάντησαν με Νικηταρά (3π.), Μπέη (2π.), Μπαλατσό (2π.) και Φλαπούρη (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 25-24.

Μετά την ανάπαυλα οι Alpinists κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά, αλλά κυρίως να διατηρήσουν το καλό μομέντουμ, χάρη στα καλάθια των Μαγκανιάρη (6π.), Καράβη (3π.), Νεαμονιτού (3π.), Καββαδία (2π.) και Μουτεβελή (2π.). Στη αντίπερα όχθη, η ομάδα του Μπουρελάκου δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν επικίνδυνα, βρίσκοντας λύσεις κυρίως με τα μακρινά σουτ του Σωτηράκη (9π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Alpinists δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους Δαλάι. Με τις μεγάλες προσωπικότητες της ομάδας να βγαίνουν μπροστά, οι Αλπινιστές διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο κρίσιμο σημείο και έφτασαν δίκαια στη νίκη-πρόκριση με 62-49. Κακές επιλογές, λάθη και η γενικότερη έλλειψη καθαρού μυαλού κόστισαν στους Δαλάι Κλάμα που, παρά την προσπάθεια των Σωτηράκη (3π.), Τσιάρα (3π.), Μπέη (2π.), Τσίτου (2π.) και Στασινόπουλου (2π.) αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της Post Season.

Στο τέλος του αγώνα, οι Alpinists είχαν 19/51 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Δαλάι Κλάμα είχαν 9/28 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 7/23 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης με 24 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Φλαπούρης με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Alpinists (Συκάρης): Βακρινός 2, Καββαδίας 2, Καράβης 11, Λυμπερόπουλος, Μαγκανιάρης 24 (5), Μουτεβελής 8, Νεαμονιτός 3, Παπαντωνίου, Ποντίκας, Συκάρης 12.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μπαλατσός 2, Μπέης 7 (1), Νικηταράς 3 (1), Ντεμελής, Στασινόπουλος 4, Σωτηράκης 15 (5), Τσιάρας 8 (1), Τσίτος 2, Φλαπούρης 8.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.