16/12/2023
Basket Maniacs 6 14 16 13 - 49 -
Peristeri Wardogs 9 5 4 14 - 32 -

Ανάσα για τους Maniacs!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Basket Maniacs μετά από τρεις αγωνιστικές, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν τους Peristeri Wardogs με 49-32 στο ΓΣΠ!

Οι Peristeri Wardogs ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 3 πόντους του Καρλή και βοήθειες των Τσίγρα, Σοφού και Νικολαρόπουλου, προηγούνταν με 3-9, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Καλαμιώτης είχε 3/4 βολές και μείωσε στους 3, 6-9, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Δημητριάδης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Basket Maniacs βρήκαν τα πατήματά τους και με τρίποντα των Τσαλή - Στενάκη και βοήθειες των Σασσά, Καλαμιώτη και Αρβανιτίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 20-14. Ο Σοφός ήταν αυτός που κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 5 πόντους της ομάδας του.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Μπάζιου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Τσαλή, 6 του Δημητριάδη και 3 του Καλαμιώτη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 18, 36-18. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των "Σκυλιών του Πολέμου" στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Καρλής. Σκορ τρίτης περιόδου 36-18!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Basket Maniacs είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Καλαμιώτη, Τσαλή, Σασσά και Δημητριάδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-32! Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καρλής, Βακολέτος και Σοφός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 13/48 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 13/56 δίποντα και 0/14 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson MVP των Basket Maniacs ο Τσαλής με 15 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Καρλής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Basket Maniacs (Μπάζιος): Αρβανιτίδης 2, Δημητριάδης 13 (2), Καλαμιώτης 14, Τσαλής 15 (3), Στενάκης 3 (1), Σασσάς 2

Peristeri Wardogs (Σοφός): Βακολέτος 4, Σοφός 10, Καρλής 11, Μυτιληναίος, Καραπιπεράκης, Νικολαρόπουλος 3, Τσίγρας 4, Παπαδιώτης

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των Maniacs σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο!