10/12/2019
Baca Juniors BC 10 4 5 11 - 30 -
Panzerakia 10 12 15 12 - 49 -

«Ανάσα» για τα Panzerakia!

Η ομάδα του απόντα «Μπουχέσα» (ναι, έτσι φωνάζουν τον κόουτς) έπαιξε φωνάζοντας το όνομά του και πήρε τη δεύτερη νίκη της στον πρώτο όμιλο της Development League (2-4), πιο εύκολα από το αναμενόμενο, αφού η Baca Juniors ήταν πολύ άστοχη μετά το δεκάλεπτο (1-5) και οι Μαλλιαρός, Κατσιγιάννης δεν είχαν αντίπαλο κάτω από το καλάθι.

Η εξαίρεση λοιπόν, ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συγκεντρωμένοι και οι Αρβανίτης, Δασκαλόπουλος, Νικολάκης, Κοττέας τους έβαλαν μπροστά αρχικά, όμως τα «πάντσερ» αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τα σουτ από Κατσιγιάννη, Ηλία Φανουργιάκη, Μαλλιαρό και Δημήτρη Πάγκαλο, στο 10-10 της περιόδου.

Αυτό το διάστημα ήταν και το μόνο που η Μπάκα ήταν θετική επιθετικά, αφού από τη δεύτερη περιόδο και μετά… κατέρρευσε και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν τα κενά και υπό τις οδηγίες του υπηρεσιακού κόουτς «Σακ» βρήκαν λύσεις για να πάρουν προβάδισμα 8 πόντων στο ημίχρονο (14-22), από τα καλάθια των Ηλία Φανουργιάκη, Κατσιγιάννη, Φανάρα και Μαλλιαρού.

Οι τρεις πόντοι του «Τσον» Σιαχάμη δεν αρκούσαν για να ανεβάσουν τους Juniors στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και οι «Γερμανοί» ξέφυγαν, αφού κράτησαν τον γρήγορο ρυθμό τους και οι Κατσιγιάννης, Λευτέρης Πάγκαλος πρωταγωνίστησαν στην επίθεση, κλείνοντας το 30ο λεπτό στο 19-37!

Τα πράγματα ήταν ήδη ξεκάθαρα για το πού πήγαινε το ματς και ο Βέκκος το πήρε απόφαση ότι δεν άλλαζε πλέον κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο, οπότε με… καμία ανησυχία οι Κασφίκης, Χρήστος Καρέτσος, Σιαχάμης και Αρβανίτης έβαλαν λίγους πόντους παραπάνω μέχρι το φινάλε, έχοντας από την άλλη τον Κατσιγιάννη να σκοράρει από την περιφέρεια και να διαμορφώνει το τελικό 30-49, που έδωσε αυτή την «ανάσα» στους τυπικά φιλοξενούμενους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αποστόλης Μαλλιαρός με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από την Μπάκα ξεχώρισε ο Νικόλας Κοττέας με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8/35 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 31 ριμπάουντ (3-28), 2 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «κιτρινόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 20/61 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 3/4 βολές, 54 ριμπάουντ (18-36), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Baca Juniors (Βέκκος): Αρβανίτης 10, Κοττέας 5, Σιαχάμης 5, Χ. Καρέτσος 3, Νικολάκης 3, Κασφίκης 2, Δασκαλόπουλος 2, Τσόκας, Γ. Καρέτσος

Panzerakia (Σακελλαρίου): Κατσιγιάννης 21, Μαλλιαρός 8, Λ. Πάγκαλος 6, Η. Φανουργιάκης 6, Φανάρας 4, Σ. Φανουργιάκης 2, Δ. Πάγκαλος 2, Παπαδόπουλος (6 ασίστ / 12 reb), Πούλος, Χαραλαμπάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ψυχραιμία και η συγκέντρωση των «παντσερακίων» σε όλο το ματς, κάτι που έκανε τη διαφορά, αφού η Μπάκα το έκανε αυτό μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο,