04/12/2022
Intercity BC 8 11 11 13 - 43 -
Campeon Εθνικός Star 2 15 11 17 - 45 -

Ανάσα για τον Εθνικό Star σε νεκρό χρόνο

Το βραδάκι της Κυριακής 4, Δεκεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 40 ολόκληρα λεπτά, ο Εθνικός Star με βολές του Βαλμά σε νεκρό χρόνο, πήρε τεράστια ψυχολογική και βαθμολογική νίκη με 45 – 43 απέναντι στην Intercity!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, με την Ιντερσίτι να είναι ελαφρώς καλύτερη και να έχει προβάδισμα με 8 – 2. Οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ στην φτωχή συγκομιδή του Εθνικού, ο Λάγιος πέτυχε το μοναδικό καλάθι.

Η Ιντερσίτι έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πολυφωνία στην επίθεση, με τον Μπαλαφούτη να ξεχωρίζει με ένα τρίποντο, έστειλε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(19-9). Σε εκείνο το σημείο ο Εθνικός έσφιξε την άμυνα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με Βαλμά και Λάγιο που πέτυχαν από 3 πόντους, πλησιάζοντας στο τέλος του ημιχρόνου 19 – 17.

Ισορροπημένο και ισόπαλο, ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη διαφορά για τους γηπεδούχους να παραμένει στο καλάθι. Ο Σταματόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ιντερσίτι με 7 πόντους, ενώ τον Εθνικό κρατούσαν κοντά κυρίως οι Δεληδάκης με 4 πόντους και Λάγιος με τρίποντο.

Ο Εθνικός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Δεληδάκη με 8 πόντους, προσπέρασε 32-38. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον ματς να ξεφύγει και με τον Νικολάου να παίρνει πάνω του την κατάσταση με 7 συνεχόμενους πόντους, έφεραν το ματς στα ίσια(40-40). Ο Βαλμάς με εκπληκτικό γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Εθνικό, αλλά ο Δέλας στα 7 δευτερόλεπτα ισοφάρισε 43 – 43. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ο Βαλμάς κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο, πέτυχε και τις δύο βολές και έστειλε την ομάδα του στους εφτά ουρανούς.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σταματόπουλος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Intercity είχε 14/36 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/20 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασιστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Ο Εθνικός Σταρ είχε 14/42 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/15 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Intercity(Μπαλαφούτης): Δέλας 4, Μπαλαφούτης 5, Νίνος 2 , Νικολάου 11, Σπαής 2, Σταυρόπουλος 2, Στρίκος 2(8ρ.), Φιλίνης 4 , Σταματόπουλος 11(9ρ.)

Campeon Εθνικός Star(Σιαπάνης): Βαλμάς 12(10ρ.), Δεληδάκης 14, Ζουρίδης 6(9ρ.), Λάγιος 9, Σέργης 2 , Σιαπάνης , Τόλιας 2(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Παρά το χαμηλό σκορ, ήταν ένα ντέρμπι μέχρι τέλους που κρίθηκε σε νεκρό χρόνο.