12/03/2023
San Antonio Smurfs 14 22 12 9 9 66 -
Buzzer Eaters 9 12 18 18 14 71 -

Ανάσα με ανατροπή οι Buzzer Eaters!

Φοβερή ανατροπή από το - 15 και τεράστια νίκη στην υπόθεση παραμονή, πέτυχαν το βράδυ της Κυριακής οι Buzzer Eaters, καθώς επικράτησαν στην παράταση με 66 – 71 απέναντι στους San Antonio Smurfs που πολύ δύσκολα πλέον θα σώσουν την κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μουτσιόπουλο με 5 πόντους να οδηγεί την επίθεση των Smurfs και τους Eaters να απαντούν με τρίποντο του Ζαννιά και καλάθια από Αρβανίτη, Ρίζο και Καλογέρα , για το 9 – 9. Στο τελευταίο λεπτό, ο Σταύρου το πήρε προσωπικά και με 5 δικούς του πόντους έγραψε το 14 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλευαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, με Ρίζο και Ζαννιά να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, αλλά τα Στρουμφάκια ήταν ασταμάτητα στην επίθεση. Έφταναν πολύ εύκολα μέχρι το αντίπαλο καλάθι, και με ιθύνων νου τον Διονυσόπουλο και τους Σταύρου και Μουτσιόπουλο να είναι μπροστάρηδες με 5 πόντους έκαστος , ξέφυγαν με 36 – 21 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Buzzer Eaters φάνηκαν να μπαίνουν αποφασισμένοι να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα , και με τον Ρίζο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τους Αρβανίτη, Βουνισέα και Παυλόπουλο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, πλησίασαν 40 – 34. Σε εκείνο το σημείο, οι Smurfs αφυπνίστηκαν, εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και βρήκαν 8 πόντους με Βουρλίτη(4), Μουτσιόπουλο και Τζήλιο, για το 48 – 39.

Συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε , με την μια ομάδα να χαρίζει τη νίκη στην άλλη, και τελικά το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τεράστια προσπάθεια και έφτασαν κοντά στην ανατροπή, με τον Αρβανίτη να μην έχει αντίπαλο μέσα στην ρακέτα με 10 πόντους και τους Smurfs παρότι δε στάθηκαν καλά, να βρουν λύσεις κυρίως με τον Διονυσόπουλο(4), για το ισόπαλο 57 – 57.

Στην παράταση, ήταν επιτέλους η ώρα του Ζαννιά να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με 7 δικούς του πόντους και 5 του Καλογέρα, χάρισαν την σπουδαία νίκη στους Buzzer Eaters με 66 – 71. Για τους Smurfs που έβγαλαν σημάδια κόπωσης και πλέον μόνο με θαύμα θα σώσουν την κατηγορία, ο Βουρλίτης ξεχώρισε με 4 πόντους, με Αλέξη και Σταύρου να σκοράρουν χωρίς όμως να αλλάξουν το αποτέλεσμα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ο Γιώργος Αρβανίτης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Αλέξης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Smurfs είχαν 21/53 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 9/21 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Οι Eaters είχαν 23/61 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 13/23 βολές, κατέβασαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασιστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

San Antonio Smurfs(Αλέξης): Αλέξης 8(8ρ.), Βουρλίτης 15, Διονυσόπουλος 7(11ρ.), Μουτσιόπουλος 14(8ρ.), Νίκας 2, Πανόπουλος 3, Σταύρου 15, Τζήλιος 2.

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Αρβανίτης 14(8ρ.), Βουνισέας 2(7ρ.), Δεδεμάδης, Ζαννιάς 14(7ρ.), Καλογέρας 15(11ρ.), Καύκας 2, Παναγιωτίδης 4, Παυλόπουλος 5, Ρίζος 15(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Η καταπληκτική διακύμανση στο σκορ που είχε το παιχνίδι και το ποίημα του Διονύση Διονυσόπουλου με τρίμπλα ποδιά και τελείωμα με αριστερό λέει απ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.