23/11/2023
Bonobo BC 18 20 9 12 - 59 -
Saint Pauli 21 15 19 14 - 71 -

"Ανάσα" για τους Saint Pauli!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Saint Pauli στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισαν τους Bonobo με 59-71 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 18-21 υπέρ των Saint Pauli, έπειτα από 7 πόντους του Παναγόπουλου, 6 του Πιτένη και 6 του Αθανασίου. Ο Μπίτσικας με 7 πόντους και ο Αλφαντής με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Παυλόπουλος.

Με 7 νέους πόντους του Πιτένη και 4 του Κονταρίδη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στα μισά της δεύτερης περιόδου στο +8, 23-31. Κάπου εκεί οι Bonobo ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 6 πόντους του Φουραδούλα και 5 του Παυλόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με 38-36!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καραμπά έσφιξε την άμυνά της και με 6 πόντους του Αθανασίου, 5 του Πιτένη, 5 του Τζοβάρα και 4 του Παναγόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 47-57! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους κίτρινους σε εκείνο το διάστημα, με τον Αλφαντή να πετυχαίνει τους 6 από τους 9 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 47-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Saint Pauli είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παναγόπουλο, Κονταρίδη, Καραμπά και Πιτένη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 59-71. Για τους Bonobo στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φουραδούλας, Αλφαντής και Λεκάντης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 20/43 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 24/52 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Bonobo ο Αλφαντής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 7/15 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Betsson MVP των Saint Pauli ο Κονταρίδης με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/8 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 4 μπλοκ.

Bonobo (Φουραδούλας): Αλφαντής 19 (1), Λεκάντης 10, Μπίτσικας 9 (1), Παυλόπουλος 8 (2), Σιαμάνης 4, Φουραδούλας

Saint Pauli (Καραμπάς): Αθανασίου 14, Καραμπάς 2, Κονταρίδης 9, Μόνος, Παναγόπουλος 21 (1), Πιτένης 20 (2}, Τζοβάρας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!