23/01/2024
Bonobo BC 12 9 23 12 - 56 -
Hoopers BC 11 18 9 13 - 51 -

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τους Bonobo!

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό του “BASKETAKI ARENA”, καθώς οι Bonobo BC επικράτησαν με 56-51 των Hoopers BC και πήραν γερή βαθμολογική ώθηση στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να δίνουν μεγάλη έμφαση στην άμυνα με αποτέλεσμα να δούμε ένα κλειστό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Τρανή απόδειξη; Το σκορ του πρώτο δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε στο 12-11 υπέρ των γηπεδούχων με τον Αλφαντή να πετυχαίνει 6 πόντους στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε,καθώς οι Hoopers με ωραίο μπάσκετ έκαναν ένα επιμέρους σκορ 9-18 και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 21-29 υπέρ τους. Μπροστάρης στο «ξέσπασμα» αυτό ήταν ο Λιόκας που σημείωσε 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Bonobo έδειξαν αντίδραση και με γρήγορο σερί 8-2 επέστρεψαν στην διεκδίκηση του ματς.Δεν σταμάτησαν εκεί όμως,αφού με ωραίο και αλτρουιστικό μπάσκετ και με 4 τρίποντα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 44-38.Το επιμέρους σκορ στην τριτη περίοδο ήταν 23-9 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Στην τέταρτη περίοδο οι Hoopers προσπάθησαν για την ανατροπή όμως δεν την ολοκλήρωσαν καθώς με καλές και αποφασιστικές άμυνες οι Bonobo δεν σταμάτησαν να προηγούνται στο σκορ με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη με το 56-51 να είναι το τελικο σκορ.

Betsson MVP για τους Bonobo ήταν ο Σταύρος Μπάμπαλης που σημείωσε 19 πόντους με 13 ριμπάουντ ενώ είχε επίσης 2 ασίστ , 1 κλέψιμο και μόλις ένα λάθος. Πολυτιμότερος των Hoopers ήταν ο Λιοκας που σημείωσε 25 πόντους με 15 ριμπάουντ,1/3 βολές ενώ μοίρασε 7 τάπες και έκανε 3 λαθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με ,14/36 δίποντα , 7 / 30 τρίποντα, 7 / 16 βολές, πήραν 47 ριμπάουντ ,μοίρασαν 15 ασίστ,υπέπεσαν σε 10 λάθη ενώ έκλεψαν και 11 φορές την μπάλα. Στον αντίποδα, οι Hoopers είχαν 21/58 δίποντα, 1 / 11 τρίποντα ,6 / 9 βολές, μάζεψαν 44 ριμπάουντ,είχαν 13 ασίστ,έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Bonobo (Φουραδούλας): Αλφαντής 17(8ρ.), Αραβαντινός 5,Λάγιος, Λεκάντης 4(7ρ.),Α.Μπάμπαλης 19(13ρ.), Ε.Μπάμπαλης 2, Μπίτσικας, Παυλόπουλος 7,Σιαμάνης, Ταταλιάς 2.

Hoopers(Τσεκούρας): Αντωνίου, Δημάκης 13, Λιόκας 25(15ρ.), Μπίθας,Νινιός 2(7ρ.), Τσεκούρας, Χαραλαμπίδης 11(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι τάπες του Λιόκα που διαδεχόντουσαν η μια την άλλη.