04/11/2023
Φιορετσίνα 12 7 11 21 - 51 -
Sugar Mountains 12 14 13 16 - 55 -

Ανάσαναν οι Sugar Mountains!

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Κολωνού, η Φιορετσίνα υποδέχθηκε τους Sugar Mountains για το πρωτάθλημα της Development league, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 51-55 και να παίρνουν βαθμολογική ανάσα.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να βρουν τους ρυθμούς τους. Για τους γηπεδούχους δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Χαρικιόπουλος με 8 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 12-12.

Σαφώς καλύτεροι οι Sugar Mountains στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον εκπληκτικό Nidal να σημειώνει 7 πόντους και να δείχνει τον δρόμο στην ομάδα του. Μέτριο επιθετικά δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους που σημείωσαν μόνο 7 πόντους. Σκορ ημιχρόνου στο 19-26.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται κυρίως στην άμυνα. Για τους φιλοξενούμενους ο Στασινόπουλος σημείωσε 6 πόντους και κράτησε την διαφορά στο +9 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι από το -9 και να περάσουν μπροστά ακόμα και με 4 πόντους, 3 λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Ο Μουχτής μίλησε όμως την κρίσιμα ώρα για τους φιλοξενούμενους και με ένα μεγάλο τρίποντο, 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα, έδωσε το προβάδισμα και την νίκη στην ομάδα του με 51-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπάρλας Βασίλης με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Στασινόπουλος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/18 βολές, 14/46 δίποντα και 4/31 τρίποντα. Μαζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 16 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 11/25 βολές, 13/43 δίποντα, 6/31 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 17 λάθη.

Φιορετσίνα(Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 3 (1), Γεωργακόπουλος, Καραμαλέγκος, Καπετανίδης 17, Μακρίδης, Μαλακός 6, Μητσόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Στασινόπουλος 10, Καρικιόπουλος 15 (3)

Sugar Mountains (Κούτρας): Nidal 15, Κάραμ 8 (1), Κούτρας, Λαμπρόπουλος 4, Μίλε 3, Μουχτής 8 (2), Μπάρλας Α. 1, Μπάρλας Β. 9 (1), Μπενέκος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!