15/02/2024
The Dreamers 14 8 14 15 - 51 -
Kavlanta Hawks 18 6 24 15 - 63 -

Ανάσα παραμονής για τους Kavlanta Hawks!

Οι Kavlanta Hawks, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησαν των Dreamers με σκορ 51-63 και έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή τους  στην κατηγορία.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες επιθετικά, οι οποίες μάχονται για την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι Kavlanta Hawks, με σερί 6-0, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 14-18.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και να δυσκολεύονται αρκετά να πετύχουν καλάθι. Οι Dreamers με σερί 8-0 πήραν το προβάδισμα (22-18). Οι φιλοξενούμενοι, που δεν πέτυχαν καλάθι στα πρώτα επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου, με δικό τους σερί 6-0 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 22-24.

Στην τρίτη περίοδο οι Kavlanta Hawks, με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα και τον Ρήγο να έχει τρία εύστοχα, αύξησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-38). Οι Dreamers με σερί 8-0 μείωσαν σε 33-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 33-40.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, έλεγχαν το ματς και δεν απειλήθηκαν. Έτσι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια τους για παραμονή στην κατηγορία με σκορ 51-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Πέτσας με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ελευθέριος Μανασής με 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/38 14/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/9 βολές, 33 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/50 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 9/12 βολές, 46 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.

Dreamers (Μανασής): Λαϊνιώτης 4, Κοντός Ν. 10, Κοντός Ιωαν. 4, Ελενίτσας 6, Μανασής 11, Περγαντάς 2, Κωνσταντέλος 6, Μπαλατσός, Βαζούρας 8.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Βιδάλης 10, Πεντάρης, Ρήγος 17, Κολυβάς 3, Πέτσας 20, Γεωργακόπουλος 8, Μπόικο 1, Νικολάου, Τζώρτζης 4.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες των Kavlanta Hawks.