21/01/2024
Reptors 15 15 17 18 - 65 -
L' Ovelha Negra 10 19 13 19 - 61 -

Ανάσα για τους Reptors!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Reptors κέρδισαν την L' Ovelha Negra με 65-61 για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League, παίρνοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Reptors, καθώς με 5 πόντους του Πατσουράκη, 5 του Βαγγέλη Κορρέ και τρίποντο του Σακελλαρόπουλου, βρέθηκαν δύο φορές στο +6 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 15-10. Ο Κοκκινέλης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Γρηγορόπουλο να προσθέτει 2.

Στη δεύτερη περίοδο η L' Ovelha Negra βρήκε τα πατήματά της και με 5 πόντους του Κοκκινέλη, 4 του Καραγιαννάκη, άλλους τόσους του Γρηγορόπουλου και τρίποντα των Βασιλάκη - Σηφακάκη, προσπέρασε με 23-27, 3:00 για την ανάπαυλα. Ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ και βοήθειες των Σακκά - Παύλου Κορρέ, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού 30-29!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Σακελλαρόπουλου, 4 του Βαγγέλη Κορρέ και 4 του Πατσουράκη, οι Reptors έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 47-37. Στο φινάλε του δεκαλέπτου η παρέα του Γρηγορόπουλου κατάφερε να μειώσει στους 5, 47-42, με τον Καραγιαννάκη να πετυχαίνει 7 πόντους και τον Κοκκινέλη 4. Σκορ τρίτης περιόδου 47-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Σακκά, Βαγγέλη Κορρέ και Σακελλαρόπουλου, έφτασαν τελικά στο πολυπόθητο ροζ φύλλο με 65-61.  Πάλεψε μέχρι το φινάλε η L' Ovelha Negra να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Καραγιαννάκη, Παπακωνσταντή και Γρηγορόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 20/42 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/20 βολές, 17/34 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Betsson MVP των Reptors ο Βαγγέλης Κορρές με 18 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 6/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της  L'Ovelha Negra ο Κοκκινέλης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 6/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Reptors (Παπαγεωργίου): Αρμενιάκος, Καίσαρης 2, Κορρές Β. 18 (1), Κορρές; Π. 9, Παπαγεωργίου, Πατσουράκης 9 (1), Σακελλαρόπουλος 15 (3), Σακκάς 12 (2)

L'Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Βασιλάκης 3 (1), Γρηγορόπουλος 10, Καραγιαννάκης 17 (3), Κλεφτόγιαννης 3, Κοκκινέλης 18, Παπακωνσταντής 5 (1), Σηφακάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως για 40 λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι!