16/12/2022
Winston Wizards 13 11 11 18 - 53 -
The Roots 14 17 7 10 - 48 -

Ανατρεπτικοί Winston Wizards!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Winston Wizards (3-10) υποδέχθηκαν τους Roots (2-11) για την 14η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Επιστρέφοντας δις από διψήφιες διαφορές, οι Μάγοι κατάφεραν να πάρουν το ματς με 53-48. Δεύτερη διαδοχική νίκη για τους Wizards που την αφιέρωσαν στον απόντα πρόεδρο Πασχάλη Νταή, μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Roots να πετύχουν την πρώτη τους νίκη εντός παρκέ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Το περιφερειακό δίδυμο των Καζά (8π.) και Αποστολόπουλου (5π.) ξεκίνησε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Roots, οι οποίοι βασίστηκαν στο επιθετικό κρεσέντο του Λουλουργά (11π.), αλλά και στον Ανδραβίζο (3π.) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +1. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Roots ήταν ανώτεροι και έχτισαν διαφορά. Με τον Λαγωνικάκο (6π.) να ξεχωρίζει και με άξιους συμπαραστάτες τους Λουλουργά (3π.), Αργυράκη (2π.), Γούλα (2π.) και Ανδραβίζο (2π.), οι φιλοξενούμενοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Οι Wizards, ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, βρίσκοντας κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα από τους Καζά (4π.), Φράγκο (4π.) και Καπετάνο (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-31.

Μετά την ανάπαυλα οι Winston Wizards ανέβασαν την απόδοσή τους κυρίως αμυντικά, οδηγώντας σε μπλακ άουτ τους Roots. Οι Τοσουνίδης (3π.), Φράγκος (2π.), Καπετάνος (2π.), και Αποστολόπουλος (2π.) σκόραραν με συνέπεια μειώνοντας τη διαφορά σε απόσταση ενός τριπόντου, παρά την προσπάθεια των Ζαμπάρα (5π.), Λαγωνικάκου (2π.) και Λουλουργά (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Wizards αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί, ανατρέποντας τα δεδομένα. Με τους Καζά (7π.), Αποστολόπουλο (6π.) και Καπετάνο (4π.) να τραβούν κουπί την κρίσιμη ώρα, οι Μάγοι έφτασαν δίκαια στη νίκη. Οι Roots δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και ηττήθηκαν, παρά το γεγονός ότι βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Στο τέλος του αγώνα, οι Winston Wizards είχαν 18/46 δίποντα, 0/13 τρίποντα και 17/30 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Roots είχαν 12/30 δίποντα, 7/43 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καζάς με 20 πόντους και double-double, έχοντας 8/12 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λουλουργάς με 18 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Winston Wizards (Καζάς) : Caka, Αποστολόπουλος 13, Καζάς 20, Καπετάνος 9, Κουφοκώστας 1, Τοσουνίδης 3, Φράγκος 7.

Roots (Σοκολάκης) : Ανδραβίζος 7 (1), Αργυράκης 2, Γούλας 4, Ζαμπάρας 5, Λαγωνικάκος 10 (2), Λουλουργάς 18 (4), Παντελάτος 2, Πετσίνης, Σοκολάκης.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.