13/04/2024
Dominatorz 13 11 4 15 2 45 -
Φιορετσίνα 9 5 13 16 5 48 -

Ανατρεπτική Φιορετσίνα!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να είναι ένα "κλικ" καλύτεροι και να προηγούνται με 13-9 χάρη στα καλάθια των Λειβαδιτάκη, Γιαννόπουλου και Ντίτσα. Για τους φιλοξενούμενους οι Χαρικιόπουλος, Βήχος και Λεονάκης τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Dominatorz "έσφιξαν" την άμυνά τους, "χτύπησαν" από την περιφέρεια με τους Λειβαδιτάκη και Σκαφτούρο και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (24-14). Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λαθη και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έπαιξαν καλή άμυνα και με ορθολογικές επιθέσεις κατάφεραν να επιστρέψουν και να μειώσουν στον πόντο (28-27). Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους, σημείωσαν μόλις 4 πόντους και πέταξαν στον... κάλαθο των αχρήστων το διψήφιο προβάδισμα που είχαν αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή και το παιχνίδι να έχει τρομερή μπασκετική ένταση. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα και βρέθηκαν αγκαλιά με τη νίκη, όμως ο Κεχρής με δύο τρίποντα και ένα δίποντο, ισοφάρισε σε 43-43 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Φιορετσίνα δικαιώθηκε για την υπομονή και επιμονή της και με πρωταγωνιστή τον Μακρίδη έφτασε στη νίκη με 45-48. Οι Dominatorz ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες για γνώρισαν την ήττα σε μια αναμέτρηση που ήλεγχαν καθ' όλη την διάρκειά της.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μακρίδης με 7 πόντους (3/5 δίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λειβαδιτάκης με 8 πόντους (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα).

Dominatorz: Γανίτας 2, Γιαννόπουλος 6, Ζαφειράκος 5, Ιωακείμ, Καλαφάτης 8 (2), Κωνσταντινίδης 2, Λειβαδιτάκης 8 (2), Μουρεζίνης, Ντίτσας 6, Παρασκευάς, Σκαφτούρος 8 (2)

Φιορετσίνα(Στασινόπουλος): Βήχος 9, Γεωργακόπουλος 4, Λεωνάκης 2, Μακρίδης 7, Σιώλος, Στασινόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 4, Κεχρής 13 (3), Κουλούρης 5

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι η Φιορετσίνα δεν πάτησε στιγμή το παιχνίδι.