17/05/2023
Drunk Team 9 6 20 24 - 49 -
Φιορετσίνα 13 15 12 17 - 47 -

Ανατρεπbτική Drunk Team!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, η Drunk Team έκανε την ανατροπή απέναντι στην Φιορετσίνα και έκανε δύο τις νίκες της στην Summer Development League.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Η Φιορετσίνα ήταν ένα... "κλικ" ανώτερη και με πρωταγωνιστές τους Ακρίτα, Μακρίδη και Λεωνάκη προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με το ισχνό 9-13. Για την Drunk Team, οι Μήτσικας και Παπαπαναγιώτου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ. Με την είσοδο του Χαρικιόπουλου και την σταθερά καλή παρουσία των Αθανασόπουλου και Παπαγιάννη, η Φιορετσίνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 6-15 και "έχτισε" διψήφια διαφορά (15-28). Ύστερα από 8' αστοχίας, η Drunk Team κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τους Μήτσικα και Μουλαρογιάννη, όμως έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της για να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Η Drunk Team στην επανάληψη προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, "έσφιξε" την άμυνά της και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μουλαρογιάννη, Παούρη και Μήτσικα κατάφερε να κάνει δυναμική επιστροφή και να μπει για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση, σκόραραν κυρίως με ατομικές ενέργειες και είδαν το +13 του ημιχρόνου να μετατρέπεται σε +5 (35-40) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η... ολική ανατροπή της Drunk Team ολοκληρώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με την ίδια συνταγή της επιτυχίας και τον Κανιά να κυριαρχεί στην ρακέτα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-17, έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή και αύξησαν τις πιθανότητές τους για την είσοδο στην τετράδα. Η Φιορετσίνα ήταν κάκιστη στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς σημείωσε μόλις 19 πόντους και γνώρισε μοιραία την ήττα. Στο 2-2 ρεκόρ πλέον βρίσκονται και οι δύο ομάδες, με την Drunk Team να έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μήτσικας με double double και 11 πόντους (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/38 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/43 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Drunk Team (Κανιάς): Παπαπαναγιώτου, Μήτσικας 11, Μουλαρογιάννης 12 (4), Zeneli, Κανιάς 9, Β. Βιτάλης, Ν. Βιτάλης, Παούρης 11 (1), Παπαβασιλείου 6 (2)

Φιορετσίνα (Χαρικιόπουλος): Παπαγιάννης 4, Ακρίτας 5 (1), Μακρίδης 9, Αθανασόπουλος 4 (1), Γεωργακόπουλος 7, Λεωνάκης 3, Σιωλος, Χαρικιόπουλος 15 (3)

Τι μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας του Χαρικιόπουλου σε όλες τις κατηγορίες των σουτ και το δυναμικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.