27/06/2023
Komodo Dragons 10 13 11 12 - 46 -
Winston Wizards 23 10 15 21 - 69 -

Ανατρεπτική πρόκριση με μυθικό Κάζα για τους Winston Wizards!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Winston Wizards τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της Summer Development League, ολοκληρώνοντας την ανατροπή επί των DPG Warriors με μαγική εμφάνιση και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Κάζα (31π., 9/16 τρ.). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς το ματς, σκοράροντας με πολύ μεγάλη συνέπεια και βλέποντας τον Κάζα (14π.) να παρουσιάζεται καυτός από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν, από την άλλη, οι Πολεμίστές που, παρά την προσπάθεια των Ντάου (4π.), Βεργόπουλου (4π.) και Λαζαρίκου (2π.) έμειναν πίσω. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-23.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Βεργόπουλου προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση, βελτιώνοντας σημαντικά την αμυντική της λειτουργία και επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 13-10, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Ντάου (11π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Αποστολόπουλος πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, διατηρώντας τα ηνία για την ομάδα του στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 23-33.

Μετά την ανάπαυλα οι Wizards, βασιζόμενοι στην τριπλέτα των Κάζα (6π.), Αποστολόπουλου (4π.) και Φράγκου (3π.), παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι DPG συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από τους Ντάο (7π.) και Κλεφτόγιαννη (3π.), όμως αυτό δεν κατέστη αρκετό για να πλησιάσουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ευστοχία των Wizards δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να λαμβάνουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Κάζας (9π.) και Αποστολόπουλος (7π.) συνέχισαν να πετούν βότσαλα στη θάλασσα, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στην νίκη - πρόκριση. Από την άλλη, οι DPG απάντησαν με Βεργόπουλο (6π.), Λαζαρίκο (4π.) και Κλεφτόγιαννη (2π.), όμως η πρόκριση είχε ήδη χαθεί.

Στο τέλος του αγώνα, οι DPG Warriors είχαν 16/51 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.Στον αντίποδα, οι Winston Wizards είχαν 11/31 δίποντα, 13/36 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καζάς με 31 πόντους και double-double, έχοντας 2/5 δίποντα, 9/16 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ντάος με 21 πόντους και double-double, έχοντας 7/17 δίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 7 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

DPG Warriors (Βεργόπουλος) : Βεργόπουλος 12, Ζενέλης, Κλεφτόγιαννης 5, Λαζαρίκος 7 (1), Ντάος 21, Ρέππας 1.

Winston Wizards (Νταής) : Αποστολόπουλος 19 (2), Καζάς 31 (9), Νταής 9 (1), Τοσουνίδης 4, Τσίκης, Φράγκος 6 (1).

Τι μας άρεσε : Η μυθική εμφάνιση του Κωνσταντίνου Καζά, ο οποίος φαίνεται πως έχει υπογράψει στους Milwaukee Sucks για να ενισχύσει (μαζί με τον αδερφό του) την προσπάθεια της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία !