19/02/2023
Myrmidons BC 6 19 13 17 - 55 -
Circle BC 18 13 13 10 - 54 -

Ανατρεπτικοί και "κλέφτες" Myrmidons!

Κάνοντας επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, οι Myrmidons "έκλεψαν" το ματς από την Circle και έκαναν δύο τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση, αφού με τρομερό πάθος, εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ζαφειρόπουλο, Μουτελάτο και Μανσόλα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 6-18. Οι ελλειπείς γηπεδούχοι είδαν τον Κοσκινά να ξεχωρίζει με την απόδοσή του, όμως η κακή αμυντική τους λειτουργία και τα πολλά λάθη τους έβαλαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Οι Myrmidons με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους κι έτσι με καλάθια των Βενέτη, Νιωτάκη και Besete έκαναν δυναμική επιστροφή στην αναμέτρηση. Ο Καρκαλέτσης ήταν αυτός που τράβηξε το κουπί στην επίθεση της Circle που είδε την διψήφια διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου να πηγαίνει... περίπατο. Σκορ ημιχρόνου, 25-31.

Με προσωπικό σόου του Μουρελάτου, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά ασφαλείας στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Myrmidons όμως έβγαλαν και πάλι σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Γάββαρη, Νιωτάκη και Πετρόπουλου έριξαν την διαφορά και πάλι στο -6 (38-44).

Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα καταφέρουν να πάρουν τη νίκη αφού στα μέσα της περιόδου είχαν σταθερά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (43-51). Οι Myrmidons ωστόσο σ' εκείνο το σημείο ανέβασαν στροφές, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με μεγάλα καλάθια των Γαββάρη και Νιωτάκη έκαναν την ανατροπή έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 55-54.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βενέτης με double double και 23 πόντους (9/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/55 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 11/27 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/31 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Besete 4, Νιωτάκης 10, Πετρόπουλος 3, Γαββάρης 11 (1), Κοσκινάς 4, Βενέτης 23 (1)

Circle(Αλεξόπουλος): Τσουμέτης, Ζυγούρης 4, Δόβας, Καλούδης 3, Καρκαλέτσης 5 (1), Παπαχρήστου, Μουρελάτος 27 (6), Γκανούρης 1, Μανσόλας 4, Ζαφειρόπουλος 3 (1), Γεωργίου 7

Τι μας άρεσε: Η ωριμότητα που έδειξαν οι Myrmidons στο παιχνίδι τους και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή.