06/11/2023
Athens Crips 7 20 14 15 - 56 -
Titans 14 16 14 9 - 53 -

Ανατρεπτικοί Crips!

Αν και ήταν για σχεδόν 35' πίσω στο σκορ, οι Athens Crips έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν των Titans στο Μαζαράκη.

Εκμεταλλευόμενοι την πληρότητα στο ρόστερ τους και την εκτελεστική δεινότητα των Σαράντου και Φωτόπουλου, οι Titans προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 7-14 και έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους σχετικά με το ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Οι Crips ανέβασαν στροφές στα μέσα της περιόδου και πήραν σκορ από τους Αργυρούλη και Κουρκουλή, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Γκουγκούση και έγιναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Οι "Τιτάνες" που δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου, κατάφεραν να διατηρήσουν με... νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στα τρίποντα των Τριανταφύλλου και Μπαμπάτσικου. Σκορ ημιχρόνου, 27-30.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού οι δύο ομάδες σημείωσαν από 14 πόντους (41-44).. Για τους γηπεδούχους οι Γκουγκούσης και Αργυρούλης τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση, ενώ από την άλλη μεριά οι Σαράντου και Φωτόπουλος έκαναν την διαφορά.

Οι... ψυχωμένοι Crips με σπουδαίες άμυνες και καλάθια των Μαρκαντώνη, Γκουγκούση και Αργυρούλη, έφεραν τα... πάνω κάτω στην αναμέτρηση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 15-9 η ομάδα του Παπαδόπουλου έκανε την ανατροπή, διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 56-53. Η ομάδα του Ηλιαδάκη από την άλλη μεριά, "κόλλησε" στην επίθεση, δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και γνώρισε την ήττα σε μια αναμέτρηση που για περίπου 35' είχε τον έλεγχο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκουγκούσης με double double και 27 πόντους (7/14 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 4/8 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/42 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/58 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Λάντζας 5, Γκουγκούσης 27 (3), Παπαδόπουλος, Παναρίτης, Αργυρούλης 18 (2), Κουρκουλής 4, Μαρκαντώνης 2

Titans (Ηλιαδάκης): Γλαράκης 2, Σαράντου 14 (2), Μούρτος, Καρατσόλης 7, Τσίτσος 2, Πόγκας 2, Τριανταφύλλου 3 (1), Σπυρόπουλος 3, Μπαμπάτσικος 3 (1), Φωτόπουλος 11, Κατσιφής 6

Τι μας άρεσε: Η υπομονή και η επιμονή που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι Crips.