21/02/2023
Komic Mastoras BC 4 14 9 19 - 46 -
Φιορετσίνα 6 12 13 11 - 42 -

Ανατρεπτικός Komic Mastoras!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ο Komic Mastoras επικράτησε της Φιορετσίνα με 46-42, παρά το γεγονός ότι περίπου δύο λεπτά πριν φινάλε βρισκόταν πίσω με 7 πόντους! Μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Φιορετσίνα να μπαίνει εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάνοντας όμως στο τέλος την συγκέντρωσή της. Ο Komic έφτασε τις 14 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Development League, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι «Βιόλα» υποχώρησαν στο 9-10 και την όγδοη θέση. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό η Φιορετσίνα ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική, χάρη στα καλάθια των Στασινόπουλου (2π.), Μακρίδη (2π.) και Παπαγιάννη (2π.). Ο Komic παρέμεινε σε απόσταση ενός σουτ, με τον Γρηγοράκη (4π.) να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων, κατεβάζοντας παράλληλα και 6 ριμπαόυντ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-6.

Αυξημένη παραγωγικότητα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να παραμένει κλειστό. Γρηγοράκης (5π.), Σπυράτος (3π.), Τσιώγκας (2π.), Ακτύπης (2π.) και Γιωτόπουλος (2π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ η Φιορετσίνα απάντησε με Γεωργακόπουλο (5π.), Παπαγιάννη (3π.) και Χαρικιόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 18-18.

Μετά την ανάπαυλα η Φιορετσίνα έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ καθώς με το επιθετικό κρεσέντο του Μακρίδη (9π.) και τις πολύτιμες βοήθειες των Ακρίτα (2π.) και Χαρικιόπουλου (2π.) έχτισε μια μικρή διαφορά. Ο Komic, ωστόσο, δεν της επέτρεπε να ξεφύγει, βρίσκοντας λύσεις από τους Λίγγρη (4π.), Σπυράτο (3π.) και Γρηγοράκη (2π.) και μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με -4. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 27-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα μπήκε φουριόζα. Με μεγάλα σουτ από τους Χαρικιόπουλο (6π.) και Β. Ξυλογιαννόπουλο (4π.) οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με 7 πόντους, περίπου 2 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Komic δεν τα παράτησε όμως. Το τρίποντο του Σπυράτου σήμανε την αντεπίθεση, με τους Γιωτόπουλο (8π.), Λίγγρη (5π.) και Γρηγοράκη (2π.) να ολοκληρώνουν αυτή τη σπουδαία ανατροπή από το 35-42 στο τελικό 46-42.

Στο τέλος του αγώνα, ο Komic Mastoras είχε 12/48 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Φιορετσίνα είχε 6/35 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/14 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιάκωβος Χαρικιόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Komic Mastoras BC (Γιωτόπουλος) : Ακτύπης 2, Γιωτόπουλος 10 (2), Γρηγοράκης 13, Λίγγρης 9, Παπαντώνης, Ποθητός, Σερεβέτας 1, Σπυράτος 9 (3), Τσιώγκας 2.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος) : Αθανασόπουλος, Ακρίτας 3, Γεωργακόπουλος 5 (1), Μακρίδης 12 (2), Μητσόπουλος, Ξυλογιαννόπουλος Κ., Ξυλογιαννόπουλος Β. 4 (1), Παπαγιάννης 5 (1), Στασινόπουλος 2, Χαρικιόπουλος 11 (3).

Τι μας άρεσε : Το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα.