21/10/2019
Pink Panthers 11 13 5 13 - 42 -
Kavlanta Hawks 4 10 12 19 - 45 -

Ανατροπάρα και νίκη οι Kavlanta Hawks!

Την Κυριακή το απόγευμα 20 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας , οι Kavlanta Hawks έκαναν μεγάλη ανατροπή καθώς έχαναν το πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και τελικά επικράτησαν των Pink Panthers με 42 – 45 παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της D2.

Οι Hawks προηγήθηκαν γρήγορα με δύο καλάθια από Ντέμο και Παπαδημητρόπουλο, όμως οι Ροζ Πάνθηρες έτρεξαν σερί 11 – 0 με Π.Βενάρδο, Θ. Βενάρδο, Τανταρούδα, Αραμπατζή και Κοντό διαμορφώνοντας το 11 – 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διάθεση να μειώσουν το σκορ με Μπιρμπίλη, γκολ φάουλ του Παπαδημητρόπουλου και τρίποντο του Ντέμου , αλλά οι γηπεδούχοι με 6 πόντους του Κοντού , τρίποντο του Θ.Βενάρδου και καλάθι του Αραμπατζή διατηρούσαν προβάδισμα με 21 – 12. Ο Ντέμος με δίποντο και ο Τανταρούδας με απίστευτο buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσαν το 24 – 14 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Kavlanta Hawks μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, και με Τζώρτζη(4), Παναγιώτου(4) και βολή του Παπαδημητρόπουλου μείωσαν σε 24 – 23.Μέχρι τη λήξη της περιόδου οι Pink Panthers βρήκαν λύσεις με δίποντο του Αραμπατζή και βολές από Τανταρούδα και Π. Βενάρδο , ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι με Ντέμο και Τζώρτζη να πετυχαίνουν από μία βολή έγραφαν το 29 – 26.

Στο ξεκίνημα το τελευταίου δεκαλέπτου ο Τζώρτζης μείωσε με δίποντο αλλά Τανταρούδας και Αραμπατζής έδιναν μαξιλαράκι ασφαλείας στους Πάνθηρες( 33 – 28) .Σε εκείνο το σημείο τα Γεράκια ξεκίνησαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο τους κουρασμένος Panthers, έτρεξαν σερί 1 – 12 με Παπαδημητρόπουλο(4), Τζώρτζη(4) , Αναστασίου και Παναγιώτου παίρνοντας το προβάδισμα με 34 – 40, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Φλώρος με δύο συνεχόμενα τρίποντα προσπάθησε να ξαναβάλει στο ματς τους γηπεδούχους, όμως οι φιλοξενούμενοι με Τζώρτζη και Παπαδημητρόπουλο ουσιαστικά καθάρισαν το ματς , ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κοντός με δίποντο λίγο πριν την εκπνοή (42-45).

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Τζώρτζης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Αραμπατζής με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.

Συνολικά οι Pink Panthers είχαν Εννέα – 27 δίποντα, πέντε – 24 τρίποντα, εννιά – 22 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Kavlanta Hawks είχαν 19 – 56 δίποντα, 1 – 18 τρίποντα, 4 – 11 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Pink Panthers (Π.Βενάρδος): Φλώρος 6(3κλ.), Τανταρούδας 8(3ασ.), Παπουτσής, Αραμπατζής 10 (10ρ.), Π. Βενάρδος 3, Θ. Βενάρδος 6, Κοντός 9(12ρ.).

Kavlanta Hawks (Νάστος): Ντέμος 9, Ιωαννίδης (8 ρ.), Αναστάσιου 2 (8ρ.), Παπαδημητρόπουλος 13( 10ρ.), Τζώρτζης 15 (11ρ.), Μπιρμπίλης 2, Παναγιώτου 4.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Hawks στο δεύτερο ημίχρονο!